Ali Çolak Hakkında

E-posta Adresi:

1990’da Sakarya'nın Kocaali ilçesinde kör olarak doğmuştur. 7 yaşında tedavi ümidiyle ailesiyle ABD'ye gitmiş, bir tedavi bulunamayınca “ABD'de körlerin eğitimi daha iyidir” düşüncesiyle oraya yerleşmiştir. İlkokuldan liseye bütün eğitimini ABD'nin New York ve kısmen Florida eyaletinde tamamladıktan sonra New York'taki Hunter Üniversitesi’nde Siyasal Bilimler okumuştur. Bu dalın kendisine göre olmadığını anlayınca bilişime yönelmiştir ve şu an online bir platformda yazılım öğrenmektedir.

2014’te NFB’yi, 2016'da Engelsiz Erişim Derneği’ni keşfetmesi ve aynı yılda NFB’nin Louisiana'daki eğitim merkezinde körcül beceriler üzerine eğitim görmesi, körlük hakkındaki sağlamcı görüşlerini sorgulamasını sağladı. Sağlamcılığa karşı mücadeleye ve yeti farklılığı olan bireyler arasında diyaloga faydalı olma ümidiyle, 2021 yılında EEEH Dergi’de çeviriler yapmaya başladı. Bununla da yetinmeyip zaman zaman kendi yazılarını yazmaya koyuldu.

 

 

Yazara

ali.f.colak@gmail.com

e-posta adresinden ulaşabilirsiniz

Ali Çolak Tarafından Yazılan Yazılar


Çoğumuz bir fareyi evin içinde takip etmek için gereken dirayete sahip değiliz. Ancak Lynn Mattioli'nin "Kedi-Fare Oyunları" adlı öyküsünde bize gösterdiği gibi körlük bu konuda belirleyici etken değildir. Lynn, Harbor Sağlık Merkezi’nde çalışan ruhsatlı bir diyetisyen ve Maryland Ulusal Körler Federasyonu Baltimore Şubesi'nin başkanı. İşte söyleyecekleri:

 


Çoğumuzun hiç yaşayamadığı deneyimler vardır. Bunun nedeni bazen ilgi eksikliği, bazen para eksikliği, bazen de zaman eksikliğidir. Ancak biz körler için sebep genellikle başka bir şeydir: söz konusu şeyi yapabileceğimize ve hatta yapmamız gerektiğine dair (kendimizin ve başkalarının) inanç eksikliği. Maryland Ulusal Körler Federasyonu liderlerinden Marie Cobb, "Zincirli Testereler ve Kene Isırıkları" adlı hikayesinde bu durumu ele alıyor. İşte söyleyecekleri:

 


Bir Kör, özellikle görselliğe hitap eden işleri nasıl başarır? Arkadaşları onun duygularını incitmekten korktukları için yaptığı işin eksiklerini söylemekten çekiniyorlarsa bunları doğru yapıp yapmadığını nasıl bilebilir? Missouri Ulusal Körler Federasyonu Başkanı Gary Wunder, "İncelik ve Dürüstlük arasında" adlı hikayesinde bu sorulara cevap arıyor. İşte söyleyecekleri:

 


Noel Nightingale, Washington Ulusal Körler Federasyonu şubesinin başkanıdır. İşinin ehli genç bir avukat olan Nightingale, çalıştığı çevre hukuku firmasındaki iş yükünden payına düşeni almaktadır. Körlüğü birkaç yıllık bir süre içinde yavaş yavaş ortaya çıkmıştır.

 


Ulusal Körler Federasyonu'nda önemsediğimiz değerlerden biri birbirimize öğretmektir. Bu değeri o kadar güçlü bir şekilde benimsiyoruz ki kuruluşumuzun alameti farikalarından biri haline gelmiştir.

 

Dünyada körlükle ilgili o kadar tuhaf fikirler var ki zihnimizi uyanık tutmayı gerekli buluyoruz. Körlük hakkında mantıklı olan fikirleri kabul edip mantıklı olmayanları reddetmeyi önemsiyoruz.

 


Editörün Notu:

 

Bu yazı ilk olarak Ulusal Körler Federasyonu Sahne Sanatları Bölümü'nün bülteni olan ve üç ayda bir bölüm üyelerine sunulan Spotlight'ta yayınlanmıştır. Bu yazıyı okumadan, operalarda bazen oynanan savaş sahnelerini hiç düşünmemiş ve kör bir kişinin şarkı söylemekten daha fazlasını nasıl yapacağını hiç merak etmemiştim. Umarım siz de bu yazıyı benim kadar bilgilendirici bulursunuz.

 


Editörden: Debbie Wunder dört çocuk annesi, benim –braille monitor editörü Gary Wunder-- karım ve birlikte Columbia, Missouri'de yaşıyoruz. Kendisi körlüğün göz ardı edilemeyecek bir özellik olmasına rağmen bir bireyin en önemli özelliği olmadığı görüşüne uzun süredir sahip. Bu inancı ailesine sözleri ve eylemleriyle iletmiştir.

 


Editörden: Debbie Wunder dört çocuk annesi, benim –braille monitor editörü Gary Wunder-- karım ve birlikte Columbia, Missouri'de yaşıyoruz. Kendisi körlüğün göz ardı edilemeyecek bir özellik olmasına rağmen bir bireyin en önemli özelliği olmadığı görüşüne uzun süredir sahip. Bu inancı ailesine sözleri ve eylemleriyle iletmiştir.

 


Uzun zamandır kurduğu denizde dalma hayalini gerçekleştirmeyi düşünürken, Terri Uttermohlen’un korktuğu şey körlüğü değildi. Onu endişelendiren, kendisiyle çalışmaya istekli bir eğitmen bulup bulamayacağıydı. İşte macerasının keyifli öyküsü:

 


Denise Franklin ve kocası Dennis, Kentucky Ulusal Körler Federasyonu'nun sadık liderleridir ve diğer kör bireylerin tam ve üretken yaşamlar sürmelerine yardımcı olmak için zamanlarını ve yeteneklerini cömertçe vermişlerdir. Denise'in burada sunduğu öykü, yaşamın iyiliğinin canlandırıcı ve coşkulu bir kutlamasıdır. Söyleyecekleri bunlar:

 


Sevgili okurlar. Türkiye seçimlerinde şablon kullanımı tartışmaları üzerine, bazı arkadaşlar ABD’de durumun nasıl olduğunu sordu bana. Maalesef ABD vatandaşı olmadığım için buradaki seçimlerde hiç oy veremedim. Dolayısıyla size anlattıklarım çevremden duyduklarım v NFB kaynaklarımdan okuduklarımdan derlemeler.

 


2023 Oscar töreni için Akademi, Kırmızı Halıda Amerikan İşaret Dili Tercümanları, Erişilebilirlik Rehberi ve Daha Fazlasını Ekledi. Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi AMPAS'ın etki ve kapsayıcılıktan sorumlu başkan yardımcısı Jeanell English, geçen yılki gösteriden hangi önlemlerin geri döndüğünü ve Hollywood'un en büyük gecesinin her zamankinden daha erişilebilir olacağını açıkladı.

 


Ryan Strunk, Nebraska'daki bağlı kuruluşumuzda genç bir liderdir. Kalbin Müziği'nde, hayatını sonsuza dek değiştiren bir olayı anlatıyor. Ryan'ın dokunaklı hikayesi inanç, anlayış ve sevginin hayatımızda oynadığı kritik rolü gösteriyor. İşte söyleyecekleri:

 


Bir zamanlar hayat sigortası satıyordum ve bu çok ilginç bir meslekti. Latin Alfabesiyle yazılmış fiyatları listeleyen büyük bir oran defterim vardı. Her zaman benimle gelip fiyatları okuyacak birini işe alacak gelirim yoktu. En nihayetinde geçimini sağlamaya çalışan bir satıcıydım, bir yönetici değil. Braille’e de aktaramazdım çünkü bunun için yeterli okuyucu ve zaman yoktu. Zaman olsaydı bile birkaç cildi sürekli taşımam zor olurdu. Yani bu pratik olmazdı.

 


Gören bir küçük çocuğa anaokulu öğretmenleri ve diğer çocukların ebeveynleri tarafından sürekli olarak kör annesinin ve babasının diğer ebeveynler kadar yetkin olamayacağı söylendiğinde ne olur? Bu durumda bir çocuk, annesinin ve babasının günlük olarak normal hayatlar yaşadığını görmesini ve daha sonra başkalarının ona (hem sözle hem de eylemle) böyle olmadığını söylemesinin yarattığı çelişkiyi nasıl çözecek? Bunlar Laurie Eckery'nin aşağıdaki makalesinde dile getirilen konulardır.Devamını Oku...