1990’da Sakarya'nın Kocaali ilçesinde kör olarak doğmuştur. 7 yaşında tedavi ümidiyle ailesiyle ABD'ye gitmiş, bir tedavi bulunamayınca “ABD'de körlerin eğitimi daha iyidir” düşüncesiyle oraya yerleşmiştir. İlkokuldan liseye bütün eğitimini ABD'nin New York ve kısmen Florida eyaletinde tamamladıktan sonra New York'taki Hunter Üniversitesi’nde Siyasal Bilimler okumuştur. Bu dalın kendisine göre olmadığını anlayınca bilişime yönelmiştir ve şu an online bir platformda yazılım öğrenmektedir.

2014’te NFB’yi, 2016'da Engelsiz Erişim Derneği’ni keşfetmesi ve aynı yılda NFB’nin Louisiana'daki eğitim merkezinde körcül beceriler üzerine eğitim görmesi, körlük hakkındaki sağlamcı görüşlerini sorgulamasını sağladı. Sağlamcılığa karşı mücadeleye ve yeti farklılığı olan bireyler arasında diyaloga faydalı olma ümidiyle, 2021 yılında EEEH Dergi’de çeviriler yapmaya başladı. Bununla da yetinmeyip zaman zaman kendi yazılarını yazmaya koyuldu.

 

 

Yazara

ali.f.colak@gmail.com

e-posta adresinden ulaşabilirsiniz

1986 yılında Ankara’da doğdu. Profesyonel öğrencilik yaşamına Anadolu Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde devam etmektedir. 

Engelsiz Erişim Grubu’nun Ankara temsilciliğini yapmıştır. Müzikle yakından ilgilenmektedir. Bir dönem Grup Tepetaklak’ta bağlamacı olarak görev aldı. Farklı grup ve sanatçıların çalışmalarına bağlama, gitar, ney, flüt gibi enstrümanlarla katkı sundu. Müzikal çalışmalarına Grup Devinim’de devam etmektedir. Edebiyatla, sanat sepet işleriyle haşır neşir olmak ve tembellik hakkını sonuna kadar kullanmak en büyük keyiflerindendir. Halen Engelsiz Erişim Derneği ve değişik platformlarda faaliyetlerine devam etmektedir.

 

Yazara,

buraksari2014@gmail.com

e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

 

2019’da Ege Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü’nden mezun olan Can Deniz, hayattan keyif alma üzerine kurulu bir yaşama sahiptir. Hayatta kalmak için mücadele etmek zorunda olmadığı bir yaşamı düşleyip bu yüzden her alanda erişilebilirliği sağlamak için uğraşmaktadır.

Can Deniz’e göre en büyük başarısı, bir oyuna dahil olmaktır. Kart oyunları, programlama, masa oyunları ile ekonomi ve psikoloji de ilgi alanlarının önemli bir bölümünü oluşturmaktadır.

 

Yazara,

candenizbalkaya96@gmail.com

e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

24.08.1982 yılında İstanbul'da doğdu. 2005 yılında Boğaziçi Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği Lisans Programı'ndan mezun oldu. 2006 yılında İstanbul Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Sertifika Programı'nı tamamladı. 2015 yılında Özel Eğitim Alanında Uzman Öğretici Sertifikası aldı. 2021 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Engellilik Araştırmaları Yüksek Lisans Programı'nı tamamladı. 2004 yılından beri özel eğitim alanında özellikle görme engelli çocuklar, yetişkinler ve görme engelli çocuk aileleri ile çalışmaktadır.

 

Yazara,

canancam@gmail.com

e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

06.09.1991 yılında Samsun'da doğdu. İlkokulu Tokat Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler Okulu’nda okudu. Lise eğitimini Samsun Namık Kemal Lisesi’nde tamamladı. 2016 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu. Halen Sağlık Bakanlığı’nda memur olarak çalışmaya devam ediyor. Dergiye sosyal medya sorumlusu olarak katıldı. Ancak yazı yazma güdüsüne karşı koyamadı ve bir anda kendini yazar kadrosunda buldu.

 

Yazara,

dilek.basar55@gmail.com

e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Mersin'de yaşıyorum. Benimle aynı yaşta iki kız kardeşim daha var. Dolayısıyla, üçüzüz. Okumayı, yazmayı, ve araştırmayı çok severim. Faydasını da, birçok kez gördüm. Özellikle kişisel gelişime ilgi duyarım. Genellikle psikoloji, felsefe ve kişisel gelişim türünde kitaplar okurum. Deneme ve tartışma türündeki yazılar ilgimi çeker. Şiir okumayı da severim aslında. Tıpkı, sizlerin de bildiği gibi. Toplum içinde ya da sesli okumayı tercih etmem. Yaşama eeeh diyenler arasında olmaktan mutluluk duyar, keyifli okumalar dilerim.

1979 yılında doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji ve Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümlerini Çift Ana Dal öğrencisi olarak bitirdikten sonra aynı üniversitede Bilişsel Psikoloji alanında yüksek lisans yaptı. Ardından da 2015 yılında Boğaziçi Üniversitesi Yetişkin Eğitimi alanında doktorasını tamamladı. Yılmaz, aynı zamanda Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı GETEM'in direktörlüğünü yürütüyor. Bununla birlikte doktorasını tamamladıktan sonra çeşitli üniversitelerde kısmi zamanlı olarak engellilik üzerine dersler veriyor. Yazarımız ayrıca tüm bunların yanında Sesli Betimleme Derneği’nde de aktif çalışmalarına devam ediyor. Yazın çalışmalarını büyük ölçüde kendi özel bloğunda sürdürdüğünden şimdilerde EEEH Dergi'ye daha çok yaptığı seslendirmelerle katkı sunuyor.

 

Yazara,

engin_yilmaz@yahoo.com

e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

1990’da doğdu. Düşünmeyi, yazmayı, heykel yapmayı, dil öğrenmeyi, hayvanları sever. Aslında insanları da sever ama her şeyi fazlasıyla ciddiye aldığındann insanları ciddiye alarak sevmek en büyük sıkıntısı olmuştur. Birkaç üniversite okumayı denese de ihtiyaca dayalı öğrenmenin daha uygun olacağına karar verdi. Yazmaktan arta kalan zamanlarda kendisini web programcılığı üzerinde eğitmeye çalışıyor.

 

Yazara;

eylemyurtsever@gmail.com

e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

1977 yılının Nisan ayında, ülkenin en doğu ucunda hayata “Merhaba” dedi. Ancak onu kavramaya çalışması en batı ucunda bir deniz kentinde oldu. Bu kentte tüm eğitim hayatını ve geri kalan yaşamını sürdürdü ve hala sürdürmektedir. Hiç içine sindirmese de Hukuk Fakültesi’ni bitirdi ve yine hiç içine sindirmese de Maliye’de memur olarak çalışmaktadır. 11 yaşındayken uzunca bir süre belirlenemeyen bir sebeple gözlerini kaybetti. Trajikomik bir tesadüf gibi 22 yaşında ise belden aşağı felç geçirdi ve anlaşıldı ki NMO (yaygın duyulan adı: Devic) hastasıdır. Sonrasında felcin izlerini büyük ölçüde atlatmış olsa da hala desteksiz yürümekte zorlanmaktadır. 33 yaşını hasarsız atlattı fakat 44 yaşına vedası hastanenin yoğun bakım ünitesinde oldu. Buraya gülücük resmi koymak istedi ama beceremedi. Engelsiz Erişim Derneği tarafından yayımlanan EEEH Dergi’nin yazar kadrosunda yer almaktan gurur duyduğunu her fırsatta ifade eder. Bundan başka en vazgeçilmezi ise türkülerdir.

 

Yazara,

guleycane@gmail.com

e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Sivas merkez de doğdu ve bir süre sonra Türkan Sabancı görme engelliler okulunda ilk ve orta öğretim eğitimini tamamlamak için İstanbula geldi. Liseyi çoban çeşme Anadolu lisesinde tamamladı. Bu süre de yazmaya oluşan merakı ile facebook hesabından arkadaşları ile küçük küçük denemeler paylaşmaya başladı. Aldığı güzel dönütler ile yazma merakı daha da fazlalaşınca küçük denemeleri daha da büyüdü ve ortaya anlamlı yazılar çıkarttı. Bir müddet facebook hesabında yazmaya devam etti, sonrasında kendi sitesini yaparak okuyucularına yazılarını oradan ulaştırdı. Daha fazla kişiye ulaşmak isteyince dergilerde yazdı, EEEH dergi ile de bu süreçte tanıştı. Şimdi Üniversiteyi tamamlamış ve bir kurumda memur olarak çalışıyor. Arka planda teknik çalışmalar, konu bulup irdelemek istediğinde de yazılar yazıp okurlar ile buluşturuyor.

1983 İstanbul doğumlu yazarımız, 2006 yılında İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden mezun oldu. Zihinsel mesaisinin çoğunu tutarlı ve bütünsel bir yaşam felsefesi/dünya görüşü oluşturma çabalarına ayırıyor. Disiplinler arası ilişkilerden duyduğu hazzın da etkisiyle 2019 yılında Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Yazarlığın yanı sıra 2018-2021 yılları arası EEEH Dergi’nin editörlüğünü yaptı. Eşit, erişilebilir, engelsiz bir hayatın umuduyla ve sağlamcılık karşıtı söylemleriyle her an bir yerlerde karşınıza çıkabilir.

 

Yazara,

meralsozen1@gmail.com

e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

İstanbul’da doğdu. İlköğretimi Mehmet Ali Yılmaz İlköğretim Okulu’nda, ortaöğretimini Nevzat Ayaz Lisesi’nde tamamladı. Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. Bir kamu kuruluşunda çalışmaktadır. Evli ve bir çocuk annesidir. Engelsiz Erişim Derneği'nin dördüncü genel kurulunda başkan seçilmiş ve derneğimizin ilk kadın başkanı olmuştur.

 

Yazara,

nsunarkorkmaz@gmail.com

e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

İstanbul’da doğdu. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünde okuduğu yıllarda engellilik çalışmaları ile tanıştı. EEEH Dergi kadrosunda yazar olarak başladığı yolculuğuna, şimdilerde yazılar için görsel belirleme ve betimleme yaparak devam ediyor.
Sarper Arıkan, 1984 yılında doğmuştur. Kendisi teknolojiyi yaşamının merkezine oturtarak erişilebilirlik çalışmalarına öncelik vermiştir ve kendi hayat dinamiklerine entegre etmeye başlamıştır. Arıkan, girişimcilik, sosyal girişimcilik ve yazılım geliştirme alanları başta olmak üzere birçok alanda öğrenmek ve kendini geliştirmeye adamıştır. Bununla birlikte, Akdeniz Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesinde Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmetler ve Web Programlama bölümlerini bitirmiştir. Sağlık teknolojileri ve bilişimde erişilebilirlik çalışmaları alanlarında ödülleri bulunan Arıkan, sahip olduğu körlüğü farklılık olarak görmekte olup, her türlü ayrımcılığa karşı mücadele vermektedir. Sarper Arıkan’a aşağıdaki e-posta adresinden ulaşabilirsiniz. E-posta: sarperarikan@gmail.com

1981 yılında Konya'da, görme engelli olarak doğan yazar; ilkokul dâhil hiç körler okuluna gitmedi. 2003 yılında Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni hem mezun olduğu yıl hem de o döneme kadarki en yüksek ortalamayla, birinci olarak tamamladı. Aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yüksek lisans yaptı. Halen Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Sosyal Hizmet Ön Lisans Programı öğrencisidir. Engelsiz Erişim Derneği, Eğitimde Görme Engelliler Derneği ve Altınokta Körler Derneği Denizli Şubesi’nde aktivizm çalışmalarına devam etmektedir. En büyük hedefi, Hak Temelli Yaklaşım ilkesini tüm beyinlere kazımaktır. Hayatının en büyük kazanımlarının Çağan’ın annesi olmak ve dergimizde yazmak olduğuna inanıyor. Anneliğin her noktasının erişilebilirliğini oğluyla birlikte çözmeye çalışıyor

 

Yazara,

sevgi.mart@gmail.com

e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

 

 

Dergimize Geçmiş Yıllarda Katkıda Bulunanlar

1996 yılında Kırıkkale'de doğdu. Hacettepe Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik programından 2018 yılında mezun oldu. Öğrenciliğinden beri özsavunuculuk, engelli hakları ve çocuk hakları odağında çalışıyor. Öğrencilik yıllarından beri Eğitimde Görme Engelliler Derneği'nde aktif. Hali hazırda İzmir'de bir ilkokulda psikolojik danışman olarak çalışıyor ve online ortamda da danışan görüyor. Özellikle özsavunuculuk ve kesişimsel ayrımcılık konuları üzerine kafa yormayı, değişim için elinden geleni yapmayı sivil alan çalışmaları ve iş yaşamında hareket noktası alıyor.
İstanbul’da doğdu. Devlet korumasındaki engelli bireylerin bulunduğu kurumda çalıştığı yıllarda engellilik çalışmaları ile de tanışmış oldu. EEEH Dergi’de görsel tasarım, içerik görselleme ve betimlemeleri ile ilgili çalışmalar yapıyor.