Merhaba sevgili Dostlar,

Sizlere aramıza yeni katılan bir derginin haberini vermek istiyoruz. Dergimizin adı EEEH. Engelsiz Erişim şemsiyesi altında başlayan yepyeni bir oluşum. Sıcacık, capcanlı, gündemi ve teknolojiyi yakından takip eden, bilimsel gelişmeleri pas geçmeyen, günlük yaşama da değinen pek çok yazı bundan böyle her ayın 15’ini takip eden ilk Pazartesi günü sizlerle olacak. Dergimiz Deniz Aydemir Döke ve Elif Emir Öksüz editörlüğünde çıkıyor.

Hayatta “eeeh” Demiş, daha fazla böyle şeyler söylememek ya da en azından daha az söylemek için mücadele eden insanların dergisi...

İnternet sitemizden yazılarımızı sesli olarak da takip edebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi, anasayfa ve ilk sayı linklerini aşağıda bulabilirsiniz. Facebook ve twitter da elbette aktif durumda. Keyifli okumalar dileriz.

Anasayfamız

http://eeeh.engelsizerisim.com/

İlk sayımız

http://engelsizerisim.com/eeeh/dergi/2014/3

Facebook sayfamız

http://www.facebook.com/eeehdergi

Twitter adresimiz

http://www.twitter.com/eeehdergi

Hepsi ve daha fazlası internet sayfamızda

EEEH: Eşit Erişilebilir Engelsiz Hayat ekibi

 

İşte Dergimizin amacını anlatan tanıtım yazısı:

 

EEEH!

Eşit Erişilebilir Engelsiz Hayat!

Deniz Aydemir Döke

Hayatta “eeeh” Demiş, daha fazla böyle şeyler söylememek ya da en azından daha az söylemek için mücadele eden insanlar varmış. Bu dergide onlarla birlikte “EEEH!” diyecek ve Eşit Erişilebilir Engelsiz Hayat mücadelesi verecek kişilerle buluşmak istemişler.

birbirinin Böyle bir dergi çıkartmak ile bir fikri olduğunu bilmeyen, dünyanın başka başka yerlerindeki insanlar, bir gün “Evet evet böyle elektronik bir dergi çıkartmalı, ve düzenli biçimde paylaşımlarda bulunmalıyız der”. Sonra gurup azıcık daha genişler ve bir internet toplantısı yapılır, demiştim ya bu insanlar ülkenin hatta dünyanın farklı uçlarında diye, ondan internet toplantısı yapılır. Bu toplantıda Dergide nelerin yer alması gerektiğine karar verilir. Bir tutam sınırlar içinden, bir tutam sınırlar ötesinden konmalıydı bu derginin lezzetli olması için. Eşitlikten bahsetmeliydi ya, bir tutam yaşanılan ayrımcı olaylardan bahsedilmeliydi. Ama eşitlik hep eşitsizlik üzerinden anlatılmamalı, güzel örneklere de yer verilmeliydi olabildiğince çok. Çünkü bunlar umutlu kılıyordu insanı. Erişilebilir olsa ya hayat, herkes içinde kendine rahatça yer bulabilse,. Çoğunluğun ihtiyaçlarına göre düzenlenmese de herkesi düşünse hayatı düzenleyen otoriteler. Çoğunluğu düşünün, ne kadar sıkıcı, herkes aynı şeyleri aynı şekilde yapıyor. Bir bastonla yürümek mesela, ya da tekerlekli sandalye ile şehrin sokaklarında cirit atabilmek, hastaneye gidince işaret diliyle konuşabilmek, filmleri betimlemeli ya da altyazılı izleyebilmek, bilgisayarları konuşturabilmek… Bütün bunlar ve dahası, günlük hayatın parçası olsa, ne güzel olur değil mi? Yani renklenir hayat biraz. Neyse işte hayatın erişilebilirlik renginden bahsedilmeli bu dergide. Yani bu dergide olana da yer var, olmayana da, doğru uygulanana da yer var, değiştirilmesi gerekene de. Bir tek biz değiliz ya bu engelsiz hayat hayalini kuran, başka insanlar da var hayallerinin peşinde koşan, koşmuş olan, işte bir tutam da onlardan var bu dergide. Başka Başka neler var, okuyun da bulun bakalım.

EEEH: Eşit Erişilebilir Engelsiz Hayat ekibi