Toplam Okunma 0

Herkese merhabalar Yeni bir yazdan. Bu ay sizlere Google Keep üzerinde herhangi bir yazılım indirmeden nasıl OCR yapabileceğimizi anlatacağım. Bunun için öncelikle telefonlarımıza Keep uygulamasını indirmemiz veya https://keep.google.com adresine gitmemiz gerekiyor.

Google Keep, aslında bir not uygulaması. Notlarımızı istediğimiz cihazda tutup farklı bir cihazda aynı hesapla oturum açtığımızda da görebiliyoruz. Bize verdiği önemli özelliklerden bir tanesi de fotoğraflardan not ekleyip o notları yazıya çevirebiliyor olmamız. Şimdi gelin isterseniz, bu işlemin hızlıca nasıl yapıldığına bakalım.

Öncelikle siteye girdiğimizde bizi standart bir Google arayüzü karşılıyor. Sayfada düğmeler ve çeşitli yazı alanları var. İlk yazı alanı arama, ikinci yazı alanı ise not yazma alanı. Bu işlemleri aynı zamanda klavye dolaşımı ile de yapabiliyoruz. Klavye kısayollarını görmek için ayarlardan klavye kısayollarına tıklayabilir ya da “soru işareti, shift yıldız (sıfırın sağ tarafında yer alıyor)” tuşuna basabilirsiniz. Sizler kısayolları görüntüleyebilirsiniz, o yüzden burayı geçiyorum.

Şimdi gelelim heyecanlı yere, OCR kısmına. Önce istersek “NVDA boşluk” ya da “insert z” ile imleci kapatıp “tab” tuşlarıyla, istersek de “b” ile dolaşalım ve “Resimli yeni not” düğmesine tıklayalım. Burada karşımıza bilgisayarımızdan dosya seçeceğimiz bir alan çıkacak. Fotoğrafımızı seçelim. Daha fazla fotoğraf eklemek istiyorsak da “resim ekle” düğmesini bulup tıklayalım, fotoğrafımızı seçelim.

Bir Sonraki aşamamız OCR. Bunun için “diğer” düğmesine gelelim. Sayfada iki “diğer” düğmemiz var, biz ikincisine geleceğiz. İsterseniz önce sayfanın en aşağı kısmına inelim “ctrl+end” ile, sonra “shift b” ile “diğer” düğmesine gelelim ve tıklayalım. Burada “resimdeki metni yakala” diyelim. Ancak bunu derken sanal imlecimiz veya tarama modumuz kapalı olsun, bu önemli. Bu seçeneğe bastıktan sonra, “shift tab” tuşlarıyla ilerleyip başlık ve fotoğrafımızın metninin yazıldığı alanı bulup “ctrl+a” ile seçip kopyalayabilir, istediğimiz yere yapıştırabiliriz.

Ama diyelim ki başlığı vs. bulamadık. Endişe etmeyelim. Yine ikinci “diğer” düğmesine gelip “enter” yapalım. Bir kez “yukarı ok” yapıp “Google Dökümanlara kopyala” seçeneğine tıklayalım. Daha sonra, birkaç saniye süren bir kopyalama işlemi gerçekleşiyor. Bunu sayfanın en alt bölümüne giderek takip edebiliriz. İşlem bittiğinde de karşımıza “kopyalanıyor” yerine “Google Dökümanını aç” düğmesi çıkacak. O düğmeye tıklayıp biraz bekleyelim. “Ekran okuyucu desteği etkinleştirildi” dediği anda ekran okuyucumuz, bilgileri oradan “ctrl+a” ile seçip “ctrl+c” ile kopyalayalım. Daha sonra da girip bunu istediğimiz yere “ctrl+v” ile yapıştıralım. Haydin hayırlı olsun, iyi kullanımlar şimdiden.


Sesli Dinle

Yorumlar

Bu yazı için henüz yorum yok.