Toplam Okunma 0

Selam herkese, bugün sizlerle bir şeyi tanıtmak yerine, bir sorunu çözmek için konuşalım. Bazı kişilerden “Eloquence ya da Yelda gitti ama JAWS ya da NVDA çalışıyor. X, y, z falan yaptım ama olmadı. Başka ne yapabilirim?” diye soru geliyor. Açıkçası seneler önce ben de bu sorunun cevabını bilmiyor, bilgisayarlara format atıyordum. Ama bu değişti, birkaç ay önce çözdüm meseleyi. Haydi gelin, şimdi beraber bakalım. Ancak bu ayarlar Windows 10 için geçerlidir.

İlk önce “başlat” menüsüne “ses ayarları” ya da bunun belli bir bölümünü yazalım ve “ses ayarları” öğesine tıklayalım. Ses ayarlarına erişmek için bir diğer yöntem de “windows+ı” yapıp “tab” ile “sistem” öğesine tıklayıp bir kez daha “tab” yaparak ok tuşlarıyla “ses” öğesine tıklamaktır.

Daha sonra “tab” tuşu ile ilerleyerek, “uygulama birimi ve cihaz tercihleri” öğesini bulup “boşluk” ya da “enter” ile tıklayalım.

Burada, yine “tab” veya “shift+tab” yaparak “Microsoft önerilen varsayılanlara sıfırlayın” öğesine “enter” yapın. Daha sonra ses seviyeleri değişecek, varsayılanlara geri dönülecek. Bu sayede Yelda’nın ya da Eloquence’in sesi de geri gelecek.

Yine bu ekrandan, diğer uygulamalarınızın sesini de ayarlayabilirsiniz. “Tab” ile dolaşarak “sistem sesleri” kısmında “aşağı yukarı ok” tuşlarıyla, diğer uygulamaları seçip bir kez “tab” yaparak seçtiğiniz uygulamanın ses seviyesini ayarlayabilirsiniz.


Sesli Dinle

Yorumlar

Bu yazı için henüz yorum yok.