Ana içeriğe git Paylaşıma git

Açık turkuaz zemin üzerinde avucunda dünya küresini tutan koyu turkuaz renkli bir el var. Dünyanın üzerinde yalnızca siyahla çizilmiş paralel ve meridyenler bulunuyor. Altta büyük harflerle ve yine koyu turkuaz renkte EEEH yazıyor. İlk E harfinin içinde eşit, ikinci E harfinin içinde engelsiz, üçüncü E harfinde erişilebilir ve H harfinin içinde hayat yazıyor. Sözcükler beyazla yazılmış.

9. Sayı: Kasım 2014

Yıl: 2014 | Ay: 11

Editör: Elif Emir Öksüz, Deniz Aydemir Döke

EEEH Dergi

Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Hayat

 

Sayı: 9

Kasım 2014

Editörler: Elif Emir Öksüz, Deniz Aydemir Döke.

Yazım Denetimi: Gülcan Altun, Gamze Sofuoğlu, Pınar Yavuz.

Web Sorumlusu: Burak Sarı.

Ses Teknik Destek: Engin Albayrak.

Yayınlayan: Engelsiz Erişim Derneği.

İletişim Bilgileri:

 

Web: http://eeeh.engelsizerisim.com

E-posta: eeehdergi@gmail.com

Facebook: www.facebook.com/eeehdergi

Twitter: www.twitter.com/eeehdergi


 

 

Merhaba sevgili okuyucularımız,

 

Bu sayıda da yine sizlere bomba gibi bir içerik hazırladık. Ancak içeriğe geçmeden önce güzel bir haberi sizlerle paylaşmak istiyorum. Dergimizin çiçeği burnunda iki üyesi Pınar Yavuz ve Engin Albayrak bundan böyle bizlerle olacak. Onlara hoşgeldiniz diyor ve aramıza katıldıkları için teşekkür ediyoruz.

 

Bu sayının baskın bir teması oldu kendiliğinden, aktivizm. Önce Gamze Sofuoğlu katılamayanlar için, Boğaziçi Üniversitesi’nde bu yıl ilk kez düzenlenen Beyaz Baston Festivali’ni anlattı detaylıca. Festival tepeden tırnağa aktivizmin ta kendisi zaten. Uyarmadı demeyin, festivale katılamayanlarda bu yazı, oruçluyken yemek programı izlemiş etkisi yaratabilir. Sonra Engin Yılmaz festivalde ve başka pek çok ortamda dile gelen erişilebilirlik sözünü paylaştı bizlerle. Bu yazıyı okuyup da gelecekte bir şeylerin değişebileceğine ve bunda sizin de bir payınız olabileceğine inanmamak mümkün değil. Gülcan Altun uzun bir aradan sonra yine bir sesli betimleme yazısıyla karşımızda. Koku, Beyaz Baston Festivalinde sesli betimlemeli olarak gösterilen film olduğu için, bu sayıda özel olarak seçildi. Eylem Yurtsever “körlerin işitme duyusu çok daha gelişmiş oluyormuş” biçimindeki çarpık inancın aksine, hayatın gerçekliğine işitme kaybı olan bir kör olarak baktığı bir yazı kaleme aldı, Ortak Gerçekliğe Ayak Uydurmak. Burak Sarı’nın yazısı ise ısıtılıp ısıtılıp üç öğün önümüze konan temcit pilavı tadındaki şahit gereksinimi hakkında. Şimdi de madalyonun diğer yönüne bakalım. Bir tarafta birileri imzamızı kabul etmezken, birileri Amerika’da doktora yapmaktan bahsediyor. Deniz Aydemir Döke geçen ay kaldığı yerden süreci ve engelli öğrenci biriminin nasıl çalıştığını anlattı. Amerika’dan bir başka haber de Elif Emir Öksüz’den. Elif katıldığı NFB OHIO kongresini sizler için gözlemledi. Kongrede üç bin olmasa da yüzden fazla körle bir araya geldiğini söyleyebiliriz. İlke Çeperli bu ayki yazısında çok zor ve önemli bir misyon üstlenmiş, toplumdaki yanlış algıları değiştirmek. Son olarak yine bir konuk yazarımızı sizlere takdim ediyoruz. Merve Karakul kişisel deneyimlerinden yola çıkarak, iyi birer kör rol model olma sorumluluğumuzun altını çizmiş. Bu sayının içinizdeki aktivizm ruhunu yüreklendirmesi dileğiyle tek bir şeyi hatırlatmak istiyoruz; “Haklar verilmez, alınır.”

Dergi İçeriği

Paylaş

Facebook'ta paylaş
Google+'da paylaş