Ana içeriğe git Paylaşıma git

Açık turkuaz zemin üzerinde avucunda dünya küresini tutan koyu turkuaz renkli bir el var. Dünyanın üzerinde yalnızca siyahla çizilmiş paralel ve meridyenler bulunuyor. Altta büyük harflerle ve yine koyu turkuaz renkte EEEH yazıyor. İlk E harfinin içinde eşit, ikinci E harfinin içinde engelsiz, üçüncü E harfinde erişilebilir ve H harfinin içinde hayat yazıyor. Sözcükler beyazla yazılmış.

Sarper Arıkan ile Keyifli Bir Sohbet

Yazar: Zeynep Şule Yılmaz

Toplam okunma: 1885

blacklotus86@gmail.com

 

Akdeniz Üniversitesi Görme Engelliler Birim Sorumlusu Sarper Arıkan ile Skype üzerinden yaptığımız röportajda bana EEEH dergi için geliştirdiği android uygulamasından ve kısaca erişilebilirlik ile ilgili yaptığı çalışmalardan bahsetti. EEEH ailesi olarak kendisine sonsuz teşekkürlerimizi iletiyor ve bizim için yaptığı bu güzel uygulamayı sizlere duyurmanın gururunu yaşıyoruz. Engelsiz android için bugüne kadar sayısız erişilebilirlik çalışmasına imza atmış olan Arıkan’la müthiş keyifli röportajımıza niçin android sistemini erişilebilir hale getirmek istediğini sorarak başladım.

“Zaten ortada erişilebilir bir sistem yani IOS varken sen niçin Android işletim sistemini erişilebilir hale getirmek istedin?

“Android dünyası açık bir platform olması sebebiyle hep ilgimi çeken bir yapı olmuştur. Gelişmekte olan bir işletim sisteminin erişilebilirliğini takip etmek ve bununla ilgili çalışmalar yapmak ilgimi çeken bir konu haline geldi. Android işletim sistemiyle çalışmam bir buçuk yıl öncesine dayanan bir süreç.”

“Bize biraz Görme Engelli Destek Teknolojileri adlı kitabından bahseder misin?”

“Görme engelli kullanıcıların yaşamlarında birçok yere sahip erişilebilir sistemleri ve çözümleri deneme şansı buldum. Bu sistem denemelerinde birçok tecrübe edindim. 6 yıllık deneyimlerimi ve yardımcı teknolojiler hakkındaki bilgilerimi kişilere aktarmak istedim. Bu sebeple Görme Engelli Destek Teknolojileri rehberini Akdeniz Üniversitesi desteğiyle yayınladım. Kitabım birçok erişilebilir sistem hakkında bilgi içeriyor. Şimdi ise yeni bilgilerle güncellenmiş şeklini yayınlamayı arzuluyorum.” 

Arıkan’ın EEEH dergimiz için geliştirdiği çok değerli uygulamanın detaylarına gelecek olursak: “Bize biraz uygulama hakkında bilgi verir misin?”  “Engelsiz Erişim Derneği’mizin bu anlamlı elektronik dergi projesi çok ilgimi çeken bir çalışma olmuştu. Bu çalışmayı sürekli yanımda taşımak istedim. Basit bir mantıkla derginin belli sayfalarına android işletim sistemli bir cihazda ulaşılabilecek şekilde içeri aktardığım uygulama haline getirdim. Bu sayede hızlıca dergi içeriğine mobil cihazımdanda ulaşabiliyordum. Böylesi bir sistemi ortaya çıkartınca herkesle paylaşmak istedim ve aşağıdaki bağlantı aracılığıyla çoğu kişiye ulaşmasını sağladım.

https://dl.dropboxusercontent.com/u/13637951/Engelsiz Erişim E-Dergi.apk

Uygulamaya girdiğinizde anda EEEH derginin ana sayfasına ulaşmış oluyorsunuz. Buradan istediğiniz sayıya giderek içeriğe ulaşmanız mümkün. Derginin sayfasına ve sayılarına ulaşmak için kısa yol vazifesi gören bu uygulamayı sizlerde android cihazlarınıza indirip sayılarımızı kolayca takip edebilirsiniz. Derginin sitesinin adresini girmeye gerek kalmadan ulaşımınızı sağlayan uygulama şuan sadece Android işletim sistemli cihazlarda çalışıyor.

 “Peki benim gibi birçok IOS kullanıcısı böyle pratik bir uygulamayı ne zaman ISO’da görecek?”

“Android dünyası hep ilgimi çeken bir yapı olacak benim için ve ilerleyen süreçte belki de IOS içinde dergimizin bir uygulamasını geliştirebileceğimiz zamanlar gelecektir.

IOS işletim sistemli cihazlarda da en kısa zamanda yer almasını ümit ettiğimiz uygulama ile ilgili bizlere ve Arıkan’a her türlü görüşleriniz hakkında geribildirim verebilirsiniz. Seçme özgürlüğümüzün hiç tükenmediği, daha erişilebilir bir bilişim dünyasına sahip olmak dileğiyle!

 

 

Yazarın eski yazıları

Paylaş

Facebook'ta paylaş
Google+'da paylaş