Ana içeriğe git Paylaşıma git

Açık turkuaz zemin üzerinde avucunda dünya küresini tutan koyu turkuaz renkli bir el var. Dünyanın üzerinde yalnızca siyahla çizilmiş paralel ve meridyenler bulunuyor. Altta büyük harflerle ve yine koyu turkuaz renkte EEEH yazıyor. İlk E harfinin içinde eşit, ikinci E harfinin içinde engelsiz, üçüncü E harfinde erişilebilir ve H harfinin içinde hayat yazıyor. Sözcükler beyazla yazılmış.

Defolu anarşikler

Yazar: Mihri İlke Çeperli

Toplam okunma: 1777

homoibretus@gmail.com

 

Halkın gözünde engelli aktivizmini ele aldığım bu yazımda, aktivist engellileri “defolu anarşik” olarak tanımladım ve defolu anarşikleri çeşitli yönleriyle irdeledim.

 

Defolu Anarşik Kime Denir?

Defolu anarşikler, herhangi bir uzvunda kusur veya eksiklik barındıran ve bunu kabullenemeyip komplekslerine yenilerek fırsat bulduğunda sokaklara dökülüp sağa sola slogan neyin atan hem defolu hemi de anarşiklere denir.

 

Defolu Anarşikler Nasıl Ortaya Çıkmışlar?

Defolu anarşik, sağlam anarşiklere tarihi geçmiş anarşik ilacı sıkılması sonucu, mutasyona uğrayıp uzvunu kaybeden anarşiklere denebileceği gibi; sağlam anarşiklerin, defolu vatandaşları onların saf ve temiz duygularını kullanıp aklını çelerek dönüştürdüğü yeni canlıya da denir.

 

Defolu Anarşikler Nasıl Kandırılıyor?

Bunun çok uzun bir hikayesi var. Vakti zamanında defolu vatandaşlar ekmek elden su gölden yaşardı. Defolu oldukları için işe gitmezlerdi, otobosa binmezlerdi, devlet baba onlara aylık verirdi sesleri çıkmazdı keyifleri keyifti. Sonra hep bu anarşikler geldi bunlara dedi ki, yok neymiş bura sizin de ülkeymiş sorunları sizi de ilgilendirirmiş o kadar kötü olay olurken tepkinizi gösterinmiş. E bizim defoluların da evde tıkıl tıkıl canı epey sıkılmış, dışarı çıkarım hava alırım diye karışmış bizim anarşiklere. Ne bilsin onların terorik olduğunu? Sonra bir hengamedir bir yaygaradır koptu, bizim defoluların hayatı çok monotondu, eğlence oldu onlara. Sonra bu defolular çok sevdi bu eylem işini, başladılar aynını yapmaya. Yok sınavlarda problem yaşıyoz yok kaldırımları düzgün yapın bir sürü tantanadan başladılar sokaklarda yürümeye. Sonra da türedi bu defolu anarşikler.

 

Derdi Ne Bu Defolu Anarşiklerin?

Bunların asıl sorunu tamamen psikolojik. Bunlar kabullenemediler defolarını. Devlet aylık veriyor, bunlar diyor yok diğer insanlar gibi çalışalım. Devlet sınavda havadan tam puan veriyor, yok biz diğerleriyle eşit olalım. Biz onlara yardım ettikçe, ayrımcılık diyorlar. Bizden farklı olduklarını kabul edemiyorlar. Siniri stresi nerede atacaklar, sokaklara çıkıyorlar.

 

Defolu Anarşikler Ne Yapıyor?

Çıkıyor sokaklara slogan ata ata yürüyor. Adamın gözü görmüyor ama pek meraklı kavga dövüşe, elinde sopayla geziyor. Kimi var kendini sokağın patronu ilan etmiş makam koltuğuyla dolaşıyor. Sonra polis geliyor, bunlara da anarşik ilacı sıkıyor. Yahu polisin yaptığı da iş ha. Eli kolu olmayan adamın anarşikliğinden ne olacak? Bir sıkımlık canı var bırak yürüsün de hevesini alsın. Bir de dövüyorlar üstüne. Yahu onlar ne bilir devrimi kapitalizmi? Bir yerden duymuştur söylüyordur. Onların öyle şeylerle işi olmaz, hep aklını çeliyorlar.

 

Defolu Anarşiklerden Nasıl Kurtuluruz?

Burda bize çok iş düşüyor. Onlar çok hassas, yaptığının yanlış olduğunu söylersek kırılırlar. Onlara yeni stres atma yöntemleri göstertmek lazım. Mesela verelim ellerine oyun hamurunu top yapsınlar. Bir de komplekslerini yenmiş defolular da örnek olabilir bu anarşiklere. Mesela defolu bestekar Tekin Jöntürk’ü, Macun Alacalı’nın Sosyal Sorumluluk Programı’na çıkartıp defolarla dalga geçmeyle ilgili konuşma yaptırırız. Hem de onlara bağış toplarız. Onlar bizim başımızın tacı onları böyle pisliklerden korumak lazım.

 

Not: Anarşik tabiriyle anarşizmi ideoloji olarak benimseyenler kesinlikle hedef alınmamış olup, halkın eylemcilere taktığı bir lakap olan anarşik kelimesine gönderme yapılmıştır.

 

Yazarın eski yazıları

Paylaş

Facebook'ta paylaş
Google+'da paylaş