Ana içeriğe git Paylaşıma git

Açık turkuaz zemin üzerinde avucunda dünya küresini tutan koyu turkuaz renkli bir el var. Dünyanın üzerinde yalnızca siyahla çizilmiş paralel ve meridyenler bulunuyor. Altta büyük harflerle ve yine koyu turkuaz renkte EEEH yazıyor. İlk E harfinin içinde eşit, ikinci E harfinin içinde engelsiz, üçüncü E harfinde erişilebilir ve H harfinin içinde hayat yazıyor. Sözcükler beyazla yazılmış.

koruz.biz

Yazar: Eylem Yurtsever

Toplam okunma: 2336

eylemyurtsever@gmail.com

 

İddialıyız...

İlk cümlede birinci çoğul şahıs eki kullanıyorum; çünkü bu sayımızdaki yazımda bahsedeceğim projeyi yürüten ekip içinde ben de yer alıyorum. Ekip olarak, Türkiye'nin az görenlere ve görmeyenlere en çok erişilebilirlik seçeneği sunan körüz.biz'in, çok kısa sürede körlerin vazgeçilmezleri arasına gireceğine inanıyoruz. Görmeyenlerin yaşayarak öğrendikleri deneyimleri birbirine aktarması ve yeni kuşaktaki körlerin daha bilinçli olması için bir bilgi bankası oluşturmayı hedefleyen projenin temelleri, geçtiğimiz yılın Ağustos ayında atıldı.

 

Murat Kefeli'nin ortaya attığı fikir üzerine başlayan proje çalışmaları, ilk önce kâğıt üstünde şekillendirildi. Murat'la yaptığımız sohbetlerdeki fikir alışverişleri sayesinde, projenin detayları netleşti. Deneyimlerin, soru-cevap tarzıyla aktarılması düşüncesinden uzaklaşmamız uzun sürmedi. Daha önce denenmemiş ve daha dinamik bir projenin ortaya çıkmasını istiyorduk ikimiz de. Soru-cevap mantığına dayanan forum sitelerinin görmeyenler tarafından az kullanıldığını bilmemiz de bu fikirden vazgeçmemizi sağladı.

 

Biz Onlara "İpuçları" Diyoruz

Deneyimlerin aktarılmasına "ipucu" adını verdikten sonra, projenin mihenk taşları da yerine oturmaya başladı. Temel amacımızdan uzaklaşmadan, projeye başka detaylar da ekleyebileceğimizi sonradan fark ettik. Murat'ın, logo ve karikatür de betimlenebilir, önerisiyle başlayan projenin görsel yönü hızla gelişti. Benim ortaya attığım, öyleyse görsel betimleme hizmeti verelim, körler betimlenmesini istedikleri dosyaları siteye yükleyebilsin, fikri ile projenin temel yapısı tamamlanmış oldu.

 

Körlere Özel Tasarım

Körüz.biz’in en önemli özelliklerinden biri, projenin kör web programcılar tarafından, körlere özel olarak hazırlanmış olması. Körlerin kullanım alışkanlıklarına uygun ayarların oluşturulması, projede en çok zaman alan konulardan biriydi. Yaklaşık altı aylık bir kodlama ve bir aylık yoğun test sürecinden sonra, proje 10 Mart'ta yayın hayatına başladı.

 

Tabii fikrin ortaya atılması ve kâğıt üstünde tasarlanmasından sonra, körüz.biz ekibi de oluşmaya başladı. Gören bireylerin projeye dahil olması Gülnihal ile başladı. Neslihan Tiryaki'nin yaptığı ilk karikatür betimlemeleri ise körüz.biz için çok önemliydi. Okunduğunda, “ben betimleme yapamam”, önyargısını yok eden ilk betimlemelerden sonra körüz.biz ekibi Merve Taştan, Sinem, Emine, Dündar Durma, Fatih ve Watsin'la tanıştı. Son günlerde, siteyi geliştirmemize yardım etmek üzere arkadaşım Batuhan Demir de editör olarak aramıza katıldı.

 

Tam Olarak Neyi Hedefliyoruz?

Körlerin yaşayarak edindikleri deneyimleri, başkalarıyla doğrudan paylaşabilmesi ve yeni nesillerin bu bilgileri "başına gelmeden" öğrenmesi körüz.biz'in kuruluş amacıdır. Aynı zamanda oluşacak bilgi bankası sayesinde, küçük yerleşim birimlerindeki rehabilitasyon olanaksızlıklarının aşılmasına katkı sağlayabileceğimizi düşünüyoruz. Ve tabii bizimle paylaşacağınız deneyimler, bir hastalık sonucu ya da herhangi başka bir nedenle sonradan kör olan bireyler için de oldukça önem taşıyacak.

 

Sitede Neler Var?

www.körüz.biz adresinde betimlemeler, ipuçları, market önerileri adında ana kategorilere bağlı birçok alt kategori bulunuyor. Karikatür, logo, komik resim gibi görselliğe dayanan veriler "Betimlemeler" kategorisinde yayınlanıyor. Bağımsız hareket, mutfak, sportif aktiviteler gibi alt kategorilerde yer alan deneyimler ise "İpuçları" kategorisinde. Görmeyenlerin yeni keşfettiği ürün bilgileri de "Market önerileri" kategorisinde yer alıyor.

 

Ekran okuyucuların "sanal PC imleci" olarak adlandırdığı özellik, körüz.biz'de etkin şekilde kullanılıyor. Siteye ilk girişte "Az görüyorum" veya "görmüyorum" seçeneklerinden biri tercih edildiğinde, sanal pc imleci aktif hale geliyor ve açılan sayfalarda en uygun yere otomatik olarak yerleşiyor. Sanal pc imlecinin referansında sayfaları takip etmek, o an ihtiyaç duyulmayan birçok menüyü ve detayı atlayarak asıl bilgiye ulaşmanızı sağlıyor. Siteyi gezerken körlere pratik erişim sağlayan 1. 2. 3. derece başlıklarla donatılmış olan körüz.biz sayfaları, 1-2-3 klavye tuşlarıyla istenildiğinde hızlıca imlecin yerini değiştirmeye olanak sağlıyor.

 

Sitede yer alan "Erişilebilirlik ayarları" bölümünde, görmeyen ve az görenlere elliye yakın erişim seçeneği sunuluyor. Az görenler, yazı karakteri, punto büyüklüğü, yazı rengi gibi özel ayar yapabilirken; görmeyenler için de çeşitli filtreleme seçenekleri sunuluyor. Tercih ettiğiniz takdirde, kayıtların siteye eklenme tarihini, sosyal medya paylaşım bağlantılarını, şikayet etme butonlarını gizleyebiliyorsunuz.

 

“Bir başlığa tıkladığımda doğrudan detaya ulaşamamak sinir bozucu”, diyenlerdenseniz körüz.biz'de böyle bir sorun yaşamayacağınızı size garanti ediyoruz! Erişilebilirlik ayarlarından sanal pc imlecinin konumunu istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. "İmleç, verilen ilk yanıtta olsun" seçeneğini tercih ettiğiniz takdirde bir başlığın detayını okumak çok daha kolay oluyor. Eğer aynı anda birçok şeyle ilgilenmek zorunda kalıyorsanız, verilerin dizilişini değiştirme imkânı da erişilebilirlik ayarlarında yer alıyor. Tek bir seçim ile her nokta işaretinden sonra satır atlatılmasını veya hiç satır atlamadan bir bütün olarak  verinin okunmasını ayarlayabiliyorsunuz. Sayfalar gezilirken belli aralıklarla çıkan bilgi mesajları sayesinde site kullanımı ile alakalı işlevsel bilgiler görmeyenlere aktarılıyor.

 

Betimleme Talep Edin!

Körüz.biz körler ile görenleri buluşturmayı da hedefliyor. Betimlenmesini istediğiniz karikatürü, marka logosunu, resmi, mimari yapıyı veya herhangi bir şeyi körüz.biz'e yükleyebilirsiniz. Sosyal medyadaki bağlantılarımızı takip ederek "güvenlik kodu" resimlerini duvarımıza yollayıp bizi takip eden gören bireylerin kodu sizlere söylemesini isteyebilirsiniz.

 

Siz de Projeye Destek Verin

Yaşadığınız deneyimleri körüz.biz'le paylaşmanız bizim için çok önemli; çünkü projenin asıl amacına ulaşmasını sağlayacak temel veri olan ipuçları sadece körlerden gelebilir. “Nasılsa bütün körler bunu biliyordur”, fikrinden uzaklaşarak bize deneyimlerinizi aktarabilirsiniz. Sizin eklediğiniz bir başlığa gelecek bir fikir ile o konu çok daha farklı bir noktaya taşınabilir.

 

Aynı zamanda yanıtını merak ettiğiniz bir ipucunu da körüz.biz aracılığıyla diğer körlere sorabilirsiniz. Böylece o deneyime ulaşmanın pratik yollarını önceden öğrenebilirsiniz.

 

Körüz.biz, herkesin bir şeyler bulabileceği bir site. Gelin, deneyimlerinizi paylaşın, sorularınızı sorun, merakınızı giderin ya da gönüllümüz olun.

Yazarın eski yazıları

Paylaş

Facebook'ta paylaş
Google+'da paylaş