Toplam Okunma 0
Beyaz fon üzerinde mor renkli bir çizim şeklindeki kadın silüeti kollarını havaya kaldırmış halde ve sağ tarafında aynı görselin yaklaşık iki kat daha büyük hali, daha silik bir şekilde yer alıyor.

Merhabalar değerli okurlar,

Bu ay sizleri Engelli Kadın Derneğinin Birleşmiş Miletler Kadın Birimi Türkiye ofisi desteğiyle yürüttüğü bir proje hakkında bilgilendirmek istiyorum. Bu proje Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İçin Güçlü Sivil Alan projesinin bir parçası olarak yürütülüyor. Projenin adı Engelli Kadınlar Kimdir? Eğitim, istihdam, sağlık, şiddet, toplumsal katılım ve hizmetlere erişimdeki güncel durumu anlamak. Ben de bu projenin koordinatörlüğünü yürütüyorum.

 

Proje kapsamında geçtiğimiz Mart ayında farklı illerden kırktan fazla Engelli kadını Ankara’da konuk ettik. Üç gün boyunca Eğitim, istihdam, sağlık, şiddet, toplumsal katılım ve hizmetlere erişimdeki durumu anlamak için tam 36 yuvarlak masa oturumu gerçekleştirdik. Sonra kolaylaştırıcılar bu paylaşımları raporlaştırdılar. Ardından Nisan ayında Engelli aktivistlerini ve engellilik ile ilgili çalışmalar yapan akademisyenleri bir araya getiren başka bir çalıştay düzenledik. Bir gün boyunca 18 kişilik bu ekip daha önce yazdığım konu başlıklarında sorular hazırladılar. Bu ekibin içinde EEEH Dergiden kimler kimler yoktu ki! Hemen herkesin tanıdığı EEEH Dergi yazarlarından Engin Yılmaz, eski editörlerimizden Deniz Aydemir Döke ve eski yazarlarımızdan Zeynep Şule Yılmaz. Az kalsın yazarlarımızdan Şeyma Büyükurvay da bizimle olacaktı ama o tarihlerde başka bir aktivizmle meşgul olduğundan aramızda olamadı.

Sonrasında bir araştırma firması ile anlaşıldı ve veri toplamada kullanılacak sorular son şeklini aldı.

 

Araştırma firmasına yine yazarlarımızdan ve yazım denetimcilerimizden Canan Çam Yücel tarafından engellilik ve Engelli bireylerle iletişim hakkında bir eğitim verildi. Nihayetinde her şey hazır hale geldi.

Artık tam bin Engelli kadından veri toplamayı bekleyen anketimizi görücüye çıkardık. Çoğunuz zaten biliyorsunuz, ama yine de altını çizmek isterim. Engellilik verileri çok eski ve yüzeysel. Hala 2011 yılında toplanan verilere göre bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Bizim bu projede amacımız eğitim, istihdam, sağlık, şiddet, toplumsal katılım ve hizmetlere erişim alanlarında detaylı veriye ulaşmak ve bundan sonraki çalışmaları kanıtlara dayalı bir biçimde yürütebilmek.

 

Şimdi sizin desteğinize çok ihtiyacımız var. Tam bin Engelli kadına ulaşmak kolay değil. Bu aslında Engelli kadınların yaşadıkları sorunları görünür hale getirmek, yani sesimizi duyurmak için çok önemli bir fırsat. O nedenle bu yazıyı okuyan Engelli kadınlardan zaman ayırıp bu ankete katılmalarını rica ediyorum. Diğer okuyuculardan da tanıdıkları bildikleri Engelli kadınlara bu çağrıyı ulaştırmalarını rica ediyorum.

 

Anketin doldurulmasında farklı ihtiyaçlara cevap verebilmek adına birkaç farklı yol izleyeceğiz.

İsterseniz aşağıdaki linke tıklayarak daha sonra ankete katılmak üzere iletişim bilgilerinizi ve ankete nasıl katılmak istediğinizi iletebilirsiniz.

 

https://tr.research.net/r/ENGKAD

 

Yok ben hemen ankete geçmek istiyorum kendim online dolduracağım diyorsanız, aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

 

https://tr.research.net/r/ENGKAD_Anket

 

İsterseniz iletişim kanallarından herhangi birini kullanarak bizimle telefon numaranızı ve tercih ettiğiniz görüşme tarihini paylaşabilirsiniz. Biz sizi uygun olduğunuz zaman arayabiliriz.  Böylece soruları telefon görüşmesi sırasında sesli olarak cevaplayabilirsiniz.

 

Yine iletişim kanallarımızdan bize ulaşıp işaret dili tercümanı eşliğinde soruları görüntülü konuşma aracılığıyla cevaplamak istediğinizi bize iletebilirsiniz.

 

Arama ve mesajlarınız için telefon: 0553 826 32 67

E-posta adresi: arastirma@tandans.com

 

Bana mail atsanız da olur. Yeter ki ankete katılın.

 

Paylaştığınız iletişim bilgileri Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında güvence altına alınmaktadır. Bu çalışma dışında herhangi bir amaçla kullanılmayacaktır ve hiç kimseyle paylaşılmayacaktır.

 

Bu anketi yanıtlamanız engelli kadınların sesini verilere dayalı bir biçimde gerekli kişi, kurum ve kuruluşlara duyurabilmek için çok kıymetli bir katkı sağlayacaktır.

 


Sesli Dinle

Yorumlar

Bu yazı için henüz yorum yok.