Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Hangi konu hakkında mı? İşte bu konu hakkında.

Peki sizi doğrudan ilgilendiren şu haberi duydunuz mu? Hangi haberi mi? İşte şu haberi.

Ah! Pardon, açıklama yapmadık. Sizin telepati becerinizin olmadığını düşünemedik. Ne yapsak acaba? Zihin okumanızı sağlayabilecek bir tedavi mi araştırsak? Belki dünyanın farklı yerlerinde bunu sağlayabilecek çalışmalar vardır. Gerçekten üzgünüz çünkü daha önce zihin okuyamayan biriyle hiç karşılaşmamıştık. Şu sizi yakından ilgilendiren haberi mi soruyorsunuz? Diğer olay neydi, onu mu merak ettiniz? Durun, aklımıza harika bir fikir geldi! Bu şekilde uzatmak yerine doğrudan neden bahsettiğimizi yazsak size? Bu gerçekten çok mantıklı…

Bilgiye erişimin bu kadar hızlı, bu kadar kolay olduğu bir çağda körler hala engelleniyor! Körlerin aktif olarak yer aldığı sosyal paylaşım ağlarından biri olan Twitter’da açıklamasız paylaşılan görseller, körleri yok sayıyor. Bazen kamu kurumlarınca yapılan resmi duyurular, bazen hakkında konuşulan bir kitap kapağı, bazen de bir direnişin manifestosu; fotoğraf şeklinde paylaşılıyor. Ekran okuyucu kullanan körler, alternatif metin veya açıklama eklenmemiş bu fotoğraflardaki içeriğe erişemiyor.

Peki ne yapılabilir? Mevcut teknolojiler, “Bu fotoğrafa açıklama ekle” seçeneği ile ekran okuyucu kullanıcılarının okuyabileceği alternatif yazma alanlarına imkan sağlıyor. 1000 karakterlik bu yazma alanına fotoğrafta ne olduğuna ilişkin açıklama yazılabileceği gibi, daha uzun metinler için bir Tweet zinciri oluşturulabilir veya fotoğraftaki metnin tamamının yer aldığı bir başka alana link verilebilir.

Biz bu toplumun eşit üyeleriyiz ve hakkımızı istiyoruz! Kamu kurumlarınca yapılan duyurulara, her türlü bilgilendirici içeriğe, her konuyla ilgili sosyal paylaşımlara, sanata, edebiyata, sohbete, muhabbete, şakaya, sövgüye herkesle aynı anda ulaşmaya hakkımız var. Bu nedenle #KörlerBuradaGörseliAçıkla etiketi ile varlığımızı ve eşit erişim hakkımızı savunuyoruz.

Mücadelemizi ortak gördüğümüz bütün hak hareketlerini sesimize katılmaya çağırıyoruz: Körler burada! Görseli açıkla.