Yazılarda Ara

DOĞMAMIŞ BEBEĞE DOKUNMAK

Toplam Okunma: 1,471

İşte o güzel haberi aldınız, hamilelik testi pozitif çıktı. Doktor randevunuzu aldınız ve doktorunuz bebeğin gelişimini takip etmek için belirli aralıklarla ultrason yapıyor. Bebeğin kalp atışlarını duyuyorsunuz duymasına da ultrasonda bebeğinizi göremiyorsunuz. Bazı doktorlar duyarlı oluyor ve anlatıyor ekranda nelerin göründüğünü ama bu yine de sizin bebeğinizle ilgili merakınızı gidermiyor. İşte tam bu anda yine teknoloji giriyor devreye.

 

Üç boyutlu yazıcılar artık çok yaygınlaştı değil mi? Ben bu işin teknolojisinden anlamıyorum pek. Küçük bir Google araştırması yaptım. Üç boyutlu çekilen resimler bazı programlar aracılığıyla dönüştürülüp kolayca üç boyutlu basılıyor gibi duruyor. Ama eğer bir cismin pek çok açıdan resmini uygun bir biçimde çektiyseniz, sanırım bu resimleri birleştirip üç boyutlu hale de getiriyorlar. Neyse biz bebeğe dönelim. Bir ultrason görüntüsünün kör bir anne için 3 boyutlu basılması sanırım 2015 yılında ilk kez gerçekleşti. Brezilyada bir anne bebeğinin anne karnındaki haline dokunmuş oldu ilk kez. Sonrasında bu durum biraz daha yaygınlaştı. Şu anda Polonya’da bir şirket bu işi yapıyor. Gören ya da görmeyen anneler bebeklerinin ultrason görüntülerini üç boyutlu bastırabiliyorlar. Şirket üstelik bu hizmeti uluslararası da sağlıyor. Polonya’da yaşıyorsanız şirketin anlaşmalı olduğu kurumlardan birinde ultrason çekinmeniz yeterli oluyor. Ama eğer Polonya’da değilseniz ya da şirketin anlaşmalı olduğu tıp merkezlerinden birine gitmiyorsanız hala bebeğinizin üç boyutlu resmini bastırabiliyorsunuz. Bunun için doktorunuzun üç boyutlu ultrason görüntüsünü VOL ya da DCM uzantısıyla bir cd ya da taşınabilir bellekle size vermesi yeterli. Sonra UTERO3D sayfasına gidip online bir sipariş veriyorsunuz. Bunun için bir form dolduruyorsunuz. Şirket size iki seçenek sunuyor. Birinci seçenek ultrason dosyasını alıp üç boyutlu yazıcıdan çıkarabileceğiniz STL dosyasına, bebeğin görüntüsünü değiştirmeden dönüştürüp size basmaya hazır bir dosya göndermeleri. İkinci seçenek de bu görüntüyü basıp size postayla ulaştırmaları.

 

Bu şirket bir de proje yapıyor. Engelsiz Bekleyiş (Waiting without barriers ) adı verilen projede, kör annelerin bebeklerinin ultrason görüntüleri bir Euro gibi sembolik bir ücret karşılığında basılıyor. Eğer kör anne Polonya’da yaşamıyorsa yine bir Euro karşılığında bebeğin resmi üç boyutlu yazıcıdan çıkarılmaya hazır şekilde size iletiliyor. Bunun için başvuru formunda görme engelli olduğunuzu belirtip bir doktor raporu eklemeniz yeterli oluyor. Şirketin proje tanıtımı kısaca şöyle: “Bu, üç boyutlu teknoloji sayesinde, kör annelere doğmamış bebeklerini görmeleri için eşit fırsat yaratan bir proje. Böylece doğum için bekleyiş ve onunla ilgili duygular sıradanlaşıyor ve bu durum görenlerin bir ayrıcalığı olmaktan çıkıyor”.

 

Eğer 3 boyutlu ultrason çekiliyorsanız, bebeğin burnunun size mi yoksa babasına mı benzediğini tartışmaya önceden başlayabilirsiniz belki. Tabi ki bu bir şart ya da gereksinim değil, heyecanlı bir bekleyiş içinde olanlara selam olsun :)

 

Şirketin web sayfasına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

https://inutero3d.pl/?page_id=576&lang=en


Sesli Dinle

Yorumlar

Yorum mevcut değil.