Yazılarda Ara

JAWS İLE APA'YA GÖRE SAYFA DÜZENİ HAZIRLAMAK

Toplam Okunma 2,330

ODTÜ’de Psikoloji bölümüne başladığımdan beri kâbus gibi bir şeydi APA tarzında ödev yazmak. Bu aralar epey kolayladım ve sizinle de paylaşmak istedim. Bu anlatımı İngilizce Office 2013 ve JAWS 16 kullanarak yapıyorum.

APA (American Psychological Association, Amerikan Psikoloji Birliği) belli yazım kuralları belirlemiş. Bunlar aslında çok geniş kapsamlı ve noktalama işaretlerinin kullanımından belli kelimelerin kullanımına kadar pek çok şeyi içeriyor. Ben bu yazıda genel olarak sayfa düzeninden bahsedeceğim. Bu yazıda APA’nın son yani altıncı baskısını temel alıyorum.

Birinci ve en basit kural yazınızın sola dayalı olması. Bunu tüm yazınızı seçip ctrl+l tuş kombinasyonuyla yapabilirsiniz. Ya da yazınızı seçip, uygulama tuşuna basın. Paragraf menüsünü bulun. İlk seçenekler yazınızın sola ya da sağa mı dayalı, ortalı mı ya da iki yana yaslı mı olacağıyla ilgili. Buradan sola dayalı seçeneğinin üzerine ok tuşlarınızla gelin ve giriş tuşuna basın. Ya da bekleyin, bu menüden başka yapacağımız şeyler de var. 

Hala paragrafın içindeyiz. Şimdi tab tuşuna basın. Ana Hat Düzeyi menüsüne geldik. Burada gövde metnini seçin ve tab tuşuna basın.

Sıradaki menü girinti menüsü. Burada sol ve sağ seçeneklerinde sıfırı seçili hale getirin. Bu paragrafımızın sayfa kenarlarına göre konumunu belirlediğimiz yer. APA’ya göre paragraflar kenarlıklardan ayrık durmamalı. Şimdi paragrafın girintisini belirleyeceğiz. Taba basın ve özel seçeneklerinin içinde ok tuşunuzla ilk satırı seçili hale getirin. APA tarzında her paragrafın ilk satırı yarım inç yanı yaklaşık 1,4 cm içeriden başlar. İlk satırı ok tuşlarınızla seçtikten sonra taba basın ve ne kadar içerden başlaması gerektiğini ok tuşlarınızla dolaşarak seçili hale getirin.

Taba bastığınızda aralık menüsüne geldiniz. Burada tab tuşunuzla ilerlerseniz önce, sonra ve satır aralığı seçeneklerini duyacaksınız. Önce ve sonra seçenekleri için sıfırı seçili hale getirin. APA yazım kurallarına göre paragraflar arasında boşluk olmaması gerekiyor. Tekrar tab tuşuna basın ve satır aralığını ok tuşlarınızla çift haline getirin.

Taba basın ve aynı biçimdeki paragrafların arasına boşluk koyma işaret kutusunu da seçili hale getirin. İki kere daha taba basarsanız varsayılan olarak ayarla seçeneğini bulacaksınız. Eğer tekrar tekrar bu ayarları yapmak istemiyorsanız varsayılan olarak ayarla seçeneğinin üzerindeyken giriş tuşuna basın.

Simdi bir de yazı tipimizi ayarlayalım. Yine tüm metni ctrl+a tuşlarıyla seçelim. Uygulama tuşuna basalım ve çıkan menüden yazı tipini açalım. Burada yazı tipini Times New Roman olarak değiştirelim. Bunun için t tuşuna basın ve Times New Roman seçeneğin duyunca tab tuşuna basıp yazı boyutunu ok tuşlarıyla 12 yapalım ve giriş tuşuna basalım.

Böylece yazımız sola yaslı, paragraflarımızın ilk satırları içerden başlıyor, paragraflar arasında ve paragraflarla kenarlıklar arasında boşluk yok, yazımızın satır aralığı çift, yazı tipi Times New Roman ve boyuttu da 12 punto. Keşke burada bitseydi ama tabii daha çok şey var yapılması gereken. Bir dahaki sayımızda kapak sayfası hazırlama, üst bilgi, sayfa sayısı ekleme ve başlıklardan bahsedeceğim.  Umarım bu paylaşımlar öğrenci arkadaşların işine yarar.


Sesli Dinle

Yorumlar

Yorum mevcut değil.