Toplam Okunma 0
10. Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali’nde çekilmiş bir  fotoğraf. Fotoğraf, standların önünde çekilmiş. Yan yana yarım daire şeklinde duran kalabalık içerisinde festivali düzenleyen dernek üyeleri  ve üniversite personel ve öğrencileri gülümseyerek poz vermiş.

Bir Engelsiz Erişim Derneği klasiği olan “Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali” bu yıl onuncu kez gerçekleştirildi. İlk altısı Boğaziçi Üniversitesi’nde yüz yüze yapılmıştı. Sonrasında hayatımıza giren pandemi nedeniyle yedinci Ve sekizinci Festivaller online gerçekleştirildi. Dokuzuncu ve onuncu Festivaller ise İstanbul Üniversitesi Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin ev sahipliğinde yine yüz yüze gerçekleştirildi.

 

Öncelikle belirtmeliyim ki hem derneğin üyesi hem de ENUYGAR Merkezi’nin bir çalışanı olarak bu festivale katkı vermek benim için çok mutluluk ve gurur verici. Ancak festivalin kesişim kümesinde yer almak da bir o kadar zor.

 

Geçtiğimiz festivallerde stant görevlisi olarak yer almıştım ama festival İstanbul Üniversitesi’ne geldikten sonra organizasyonda da yer almaya başladım. Ve koskocaman bir festivalin ne kadar ufak bir ekiple, ne zor şartlarda gerçekleştirildiğine şahit oldum.

 

Bu yıl geçtiğimiz yıla göre biraz daha tecrübeliydik organizasyon konusunda. Tanıtımımızı daha iyi yaptık.

 

Festival haftasında online olarak gerçekleştirdiğimiz akşam etkinliklerinde otonom araç ve yapay zekaya dair ayrıntıları uzmanlarıyla konuştuk.

 

Festival sabahı saat 7.00’de gelip çadırları kurmaya başladık ve sonunda beklediğimiz an geldi.

 

Sevgili Engin Yılmaz’ın önderliğinde baston şarkılarını söyleyerek açılış yürüyüşümüzü gerçekleştirdik. Ve stantlara geçtik. Bu yıl Engelsiz Erişim Derneği’mizin stantlarının yanında İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’dan da uygulamalı stantları ekledik. Erişilebilir ilkyardım, evcil hayvan bakımı, botanik, AFAD deprem simülasyon tırı, üreme sağlığı stantları aralarında en ilgi çekenleriydi bence.

 

Cuma günü okulları getiremedik maalesef. Cumartesi günü ise daha kalabalıktı.

 

Müzik standı sayesinde kaliteli müzikleri dinledik. Yemek standıyla leziz yemekleri tattık.

 

Sponsorlarımız sayesinde birçok şeyi kolayca çözdük. Tabii ki üniversitemizin desteği de hep ön plandaydı. Üniversitemizin yaklaşık 150 öğrencisi gönüllü olarak bize destek verdiler ve festivalimizin daha düzenli olmasını sağladılar.

 

Önümüzdeki yıl 11. Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali’ni umarım yine İstanbul Üniversitesi’nde ve yine ENUYGAR Merkezi ev sahipliğinde gerçekleştirebiliriz.

 


Sesli Dinle

Yorumlar

Bu yazı için henüz yorum yok.