Toplam Okunma 0
Görselde Halil Lahmacun adlı mekanın dışarıdan görünümü yer alıyor. Sarı beyaz çizgili brandası üzerinde yeşil renkle “Halil” yazıyor. Mekanın önünde boş masa ve sandalyeler  bulunuyor.

“Lahmacun, memleketinde çoğunlukla gayet güzel ve lezzetli. Ancak eğer büyük şehirdeyseniz her zaman damağınızı doyuracak bir lahmacun bulmak kolay olmuyor. Bu ayki yazıda İstanbul’da tatmaya değer bulduğum bir lahmacuncudan bahsedeceğim. Bu sefer Kadıköy’deki Halil Lahmacun’a konuk olacağız.

 

Halil Lahmacun, Kadıköy Çarşı’ya çok yakın bir yerde konumlanıyor. Navigasyonla rahat bulunabiliyor. Kadıköy 3 numaralı metro çıkışından çıkıp ışıklardan Starbucks yönüne karşıya geçtiğimizde, Starbucks solumuzda kalacak şekilde yukarı doğru ilerliyoruz. Küçük meydanımsı bir yer geldiğinde, yukarı doğru gittiğimiz yolu paralel kesen caddeyle birleşen noktaya geldiğimizi anlayacağız. Burada olup olmadığımızı sağ köşede kalan Deniz Oyuncakçılık’ı sorarak doğrulayabiliriz. Yukarı doğru devam ediyoruz ve ilk sağa dönüyoruz. Balıkçılar Çarşısı’nı arkamızda bırakarak Güneşli Bahçe Sokağı’na giriyoruz. Etrafımızda önünde masalar bulunan işletmeler olacak. Masaların arasından bir miktar yürüdüğümüzde Halil Lahmacun sağımızda kalıyor.

 

Halil Lahmacun’un önünde de masalar bulunuyor. Dilerseniz içeri girmeden hemen dışarıdaki masalarda oturabilirsiniz. Mekân küçük ve iki katlı. İlk katta, içeri girer girmez solumuzda, kapıdan duvara kadar uzanan alçak bir bar masasına benzer sabit bir masa bulunuyor. Müsaitse ve kalabalık değilseniz burada oturmayı tercih edebilirsiniz. Havalar soğuk olduğunda burada dışarıyı izleyerek ve duyarak oturmak keyifli oluyor. Ayrıca minik bir tüyo! Burası lahmacunun fırından çıktığında sizinle en hızlı buluşacağı yer.

 

Üst kata çıkan merdivenler kapıdan girdiğimizde tam karşımızda. Merdivenler dar ve sola dönerek üst kata çıkıyor. Yukarı çıktığımızda sola dönüyoruz ve sağımızda, solumuzda masalar yer alıyor. Masaların arasından düz ilerlersek geldiğimiz sokağa bakan camın kenarındaki masalara ulaşabiliyoruz.

 

Görevlilerin yönlendirmeleri neredeyse hiç yok. Boş masayı kendiniz bulmanız gerekebilir. Mekânın en olumsuz yönü olarak bunu söyleyebilirim.  Siparişi mekâna girdiğimizde alıyorlar. Acılı ya da acısız olarak tercihinize göre siparişinizi veriyorsunuz. İsterseniz lahmacunun dürüm olarak hazırlanmasını da söyleyebilirsiniz. İçecek siparişini lahmacunlar masaya getirildiğinde alıyorlar. İçecek olarak klasik içecekler var. Ayrıca açık ayran da bulunuyor. Masada peçete, baharatlar ve pipet bulunuyor. Lahmacunu maydanoz ve limonla servis ediyorlar. Maydanoz dışında herhangi bir salata malzemesi servis edilmiyor. 

 

Lahmacunun en önemli özelliği iç harcının bol ve kaliteli olması. Eğer acılı lahmacun yiyorsanız acının iç harca işlediğini hissedeceksiniz. Başka yerlerde yediğim acılı lahmacunlarda acı sonradan katıldığı için homojen bir lezzet alamıyordum. Burada acılı lahmacunun iç harcı en baştan acıyla birlikte hazırlandığı için her lokmada acının homojen dağılımı damağa geliyor. Lahmacun denince basit bir yemek izlenimi uyanıyor ancak usta lahmacuncunun lahmacununu yiyince basit bir yiyecekte de lezzete ulaşabileceğinizi anlıyorsunuz. Son zamanlarda yediğim güzel ve lezzetli lahmacunlardandı. Mekânı denemeyi herkese tavsiye ederim. Lahmacuna dair tadım yorumlarınızı dergimizin sosyal medyasında paylaşmanızı merakla bekliyorum. Mutlu diyetler.


Sesli Dinle

Yorumlar

Bu yazı için henüz yorum yok.