Toplam Okunma 0
Çeşme Bazlama Kahvaltı mekânının dışarıdan çekilmiş bir fotoğrafı. Yola paralel bir veranda, veranda boyunca uzanan demir parmaklıklar ve üzerinde yer alan mavi saksılar. Yuvarlak turkuaz renkli tabelada büyük harflerle bazlama kahvaltı yazıyor. Camlı iki büyük kapı var. Sağdakinde tezgah, soldakinde ise raflar gözüküyor.

EEEH Dergi okurlarına körcül yemek deneyimlerimi paylaşmaya başladığım ilk yazımla “Merhaba” diyorum. Bundan sonrası için zaman zaman gittiğim yemek mekanlarındaki körcül ipuçlarından size bahsetmeye çalışacağım.

 

İlk olarak Mart ayının başında arkadaşlarla gittiğimiz Çeşme Bazlama Kahvaltı mekânından bahsedeceğim. Mekânın birçok yerde şubesi yer alıyor. Biz de bir arkadaşımızın önerisi üzerine gitmeye karar verdik. İstanbul Teşvikiye’de olan şubeye gitmek için Mecidiyeköy’de buluştuk. Buluşma olacaksa tabii biri kesin beklenir :). Evet, doğru bizim de öyle oldu.

 

Arkadaşımızı Biraz bekledikten sonra yola çıktık. Otobüse bindikten sonra Maçka Demokrasi Parkı durağında indik ve navigasyonumuzu açtık. Bölgenin dar sokaklarında yürümeye başladık. Bazen Navigasyon, bazen birilerine sorarak mekânı bulduk. 5-10 dakika kadar yürüme mesafesi vardı ve navigasyon her zaman doğru çalışmadı. Google Maps dar sokaklarda bazen tam randımanlı çalışmayabiliyor.

 

Mekâna ulaştığımızda insanlar kahvaltı için sıra bekliyorlardı. Ancak mekânın yan yana üç şubesi olduğu için bize hızlıca sıra geldi. Biz cep şubede kahvaltımızı yaptık. Mekâna girdiğimizde sağda ve solda masaların olduğu uzun bir koridordan yürüdük. Masamız en sondaydı ve cam kenarındaydı. İçerinin çok sıcak olduğunu söyleyebilirim. Masanın konumu şansımıza güzeldi çünkü orta bölümlerde müzik vardı ve diğer masaların gürültüsü de sesi arttırıyordu. Önceden rezervasyon imkânı olmadığı için bu mekânda masa seçmek pek mümkün değil.

 

Kahvaltı için alternatif olarak pek seçeneğiniz yok. Serpme kahvaltı almanız gerekiyor. Serpme kahvaltı için ücret kişi başı olarak alınıyor. Kahvaltıda masaya gelen her şey sınırsız. Görevliler ara ara masaları gezerek gözleme, bazlama ve pişi dağıtıyor.

 

Çay masada altında bir ısıtıcı olan çaydanlık ile bulunuyor. Çaydanlığın altında bulunan ısıtıcının içinde ateş bulunduğu için masada buna dikkat etmek önemli. Ayrıca çaydanlığın devrilmemesi için dikkatli olmak gerekli. Çay bittikçe görevlilerden yenilemelerini istemek gerekiyor.

 

Herkesin önünde küçük bir servis tabağı ve içerisinde çatal bıçak oluyor. Masada peçete, ıslak mendil, şeker bulunuyor. Kahvaltının vazgeçilmez eşlikçisi çay için bardaklarımız da masada yerini alıyor tabii ki.

 

Ortaya peynir, domates, salatalık gibi yiyecekler servis tahtası üzerinde geliyor. Zeytin, bal, kaymak küçük tabaklarla servis ediliyor. Bunlara ek olarak soslar, mezeler var. Ancak soslar ve mezeler küçük tabaklarda genellikle ikişer tabak şeklinde masaya bırakılıyor. Bu yiyecekleri paylaşmak bizim için biraz zorlayıcıydı. Aslında sınırsız olduğu için herkese ayrı küçük tabak isteyebileceğimizi yemek sonrasında düşündük. Küçük tabaklar aslında bir kişilik gibi diyebiliriz. Yani eğer giderseniz masaya konulan meze ve sos tarzı yiyeceklerden kişi sayısı kadar talep etmeniz, paylaşma sorununu ortadan kaldırabilir.

 

Ara sıcaklarda menemen ve sucuk geliyor ve görevliler tabaklara dağıtma konusunda destek oluyorlar. Mekânda çeşit çeşit reçel olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Balkabağı reçelinden acı biber reçeline, nar reçelinden mandalina reçeline kadar istediğiniz birçok reçeli bulabiliyorsunuz.

 

Reçel servisi, gözleme ve bazlama servisi gibi işler çalışanlara görev tanımı olarak paylaştırılmış. Görevlilere kendi sorumluluğunda bulunmayan bir talepte bulunulduğunda o işten sorumlu kişiye yönlendiriyorlar. Mekânda görevli sayısı gayet yeterliydi, görevli bulmakta kalabalığa rağmen zorlanmadık. Masanın toplanması için söylemek gerekiyor. Söylemeden masadaki boş tabakları almıyorlar.

 

Mekânda ücretli olarak ekstra ara sıcak talep edilebiliyor. Ancak kahve gibi ekstra başka bir şey mevcut değil. Bir başka olumsuz nokta ise kahvaltıda su servisi yapılmıyor olması. Su ücreti pahalı. Su alacak olursanız sonradan pişman olmamak için fiyatını sormakta yarar var. Ara sıcaklardan almadığımız için fiyatları hakkında bilgim yok. Kafede sigara içilen alan olmadığı için yemek esnasında sigara dumanıyla kirlenen havaya maruz kalmıyorsunuz.

 

Gitmeden önce fiyata bakarak düşündüğümde pahalı gelmişti ancak yine de denemek istedim. Sınırsız bir kahvaltı ve ortalamanın üstünde kalite memnun bıraktı. Yeni paylaşımlarda buluşmak üzere.


Sesli Dinle

Yorumlar

Bu yazı için henüz yorum yok.