Toplam Okunma 0
Görselde 10. Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali’nin afişi yer alıyor.

Eylül ayından herkese selamlar, yaz tatili bitti ve birçoğumuz için okul dönemi başladı. Herkese şimdiden iyi bir eğitim Öğretim yılı diliyorum.

 

Bizler tatlı bir heyecanın içerisindeyiz. Eylül ayı, festivalden fısıltıların dergimize geldiği ay. En baştan söyleyeyim bu yıl yine erişilebilirliği iliklerimize kadar hissedeceğimiz ve bolca stant gezeceğimiz şahane bir festival bizleri bekliyor.

 

Bu yıl Beyaz Baston ve Erişilebilirlik festivali 10 yaşında. Tam 10 yıldır festivalde, erişilebilirliğin istenirse her alanda sağlanabileceğini göstermeye devam ediyoruz. Her yıl festivalimize kattığımız yeni stantlarımızla erişilebilir bir dünya hayalimize bir adım daha yaklaşıyoruz.

 

Festivalimiz, 13 14 Ekim tarihlerinde ENUYGAR merkezi ev sahipliğinde İstanbul Üniversitesi Beyazıt kampüsü rektörlük bahçesinde 10. yılına merhaba diyecek. Bu yıl, festival bir başka heyecan verici ve özel. Teknolojinin günden güne hayatımıza kattığı yenilikler bizler için çok önemli. Yapay zeka ile teknolojinin geldiği son nokta bizler için birçok farklı alanda kolaylık sağlıyor. Artık çektiğimiz bir fotoğraf yapay zekanın fotoğraf betimleme Özelliğiyle daha bir anlamlı. Biliyoruz ki bu daha başlangıç. İlerleyen günlerde yapay zeka sayesinde bağımsızlık mücadelemizde çok farklı yenilikleri konuşuyor olacağız. Bu sebeple bu sene ki festivalimizin temasını yapay zeka olarak belirledik. Festivalin bu sene ki mottosu ise, Braille, baston, bilişim; yapay zeka ile değişim.

 

Festivalimizde yok yok. 10, 11 ve 12 Ekim akşamlarında kimseye randevu vermemenizi öneririz. Hepimizin ilgisini çekecek üç  online akşam etkinliğiyle huzurlarınızdayız. Hangi körün aklından geçmemiştir ki “Ne zaman araç kullanabileceğim” sorusu? Uçuk bir hayal gibi görünen bu istek gerçeğe dönüştü. ABD’de otonom araçlar test sürecini tamamladı ve yavaş yavaş kullanılmaya başladı. Ayrıntıları 10 Ekim Salı akşamı, süreci deneyimleyen arkadaşımız Ahmet Üstünel’den öğreneceğiz. #KörlerBuradaGörseliAçıkla dedik, sesimizi Yapay Zeka duydu bazı kuruluşlar duymadı. Be My Eyes’in yapay zeka desteği efsane görsel betimliyor. Tabi ki ayrıntıları Engelsiz Erişim farkıyla konunun uzmanından öğreniyoruz. 11 Ekim akşamı, uzun zamandır hayalini kurduğumuz ve artık görsellerimizi  gören birisine sormadan ayrıntılı bir şekilde betimletebildiğimiz Be My Eyes uygulamasının geliştiricisi Hans evlerimize konuk oluyor. Hayatımızı büyük oranda değiştiren yapay zekayı uzmanlarından öğreniyoruz. 12 Ekim akşamında ise, dostlarımızın “Çizdim Bak.” Projesinden de tanıdığı Bager Akbay ve 50 soruda yapay zeka kitabının yazarı Cem Say bizlerle oluyor. Etkinliklere dair detayları çok yakında sizlerle paylaşacağız. Aman ha sakın kaçırmayın.

 

Gündüz stantlarımız yine dopdolu. Önceki yıllarda açtığımız stantların yanı sıra yeni açılacak stantlarımız da festivalimize daha bir zenginlik katacak. Heimlich Manevrasını Nasıl Uygulayacağımızı öğrenme imkanı sunuyoruz. Evet doğru duydunuz bu yıl ilk kez bir ilkyardım standı açıyoruz. Temel ilkyardım ipuçlarına hepimizin çoğu kez ihtiyacı oluyor. E o zaman buyurun daha fazlasını hep birlikte standımızda öğrenelim. Bir başka yeni standımız da botanik standı oluyor. Birlikte fidan dikip evinizde büyütmek, bitkiler alemine dalıp tüm ekim dikim işlerinin püf noktalarını öğrenmek istemez misiniz? Astronomi ve halk oyunları stantlarımız da yeni stantlarımızdan. Tüm stantlara ait İpuçlarını sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

 

Evet dostlar, Bu festivalde de sizlerle buluşmak için çok heyecanlıyız. O zaman  13 Ekim Cuma sabahı erişilebilirlik sözümüzü haykıralım daha bir coşkuyla festival alanında.

 

 


Sesli Dinle

Yorumlar

Bu yazı için henüz yorum yok.