Toplam Okunma 0
Beyaz fon üzerinde dört mobil ekran görüntüsü yer alıyor. Mobil ekran görüntüleri

Merhaba değerli okurlar. Geçtiğimiz ayki sayıda WeWalk uygulamasındaki “Danış” hizmeti ile ilgili tüm ayrıntıları ele alan bir röportaj yapmış ve sizinle paylaşmıştım. Bu ay da “Danış” hizmetinden yararlanan kullanıcıların deneyimlerine yer vermek istedim. Yazıda kullanıcıların doğrudan kendi ifadelerini bulacaksınız. Ayrıca kullanıcıların izinleri doğrultusunda isimlerini de paylaşıyor olacağım. Sizler de kullanıcı deneyimlerini okuduğunuzda çok farklı deneyimlere şahit olacaksınız. Şimdiden keyifli okumalar.

 

Kadir Ahıska: Danış hizmetini yaklaşık 4-5 aydır kullanıyorum ve birçok alanda işime yarıyor. İlk olarak geçtiğimiz günlerde, günübirlik ev kiralama süreçlerinde kullandım ve evin içeriği hakkında bilgi, eşyaların kullanımı hakkında yönergeler aldım. Evin mutfağında yer alan ve düzen olarak körcül olmayan çay, kahve ve benzeri ürünleri Danış yetkilisi ile tek tek dolaba benim anlayabileceğim şekilde dizdik ve doğru ürünü istediğim zaman kullanmayı sağladık.

 

Sonrasında resim yaparken edindiğim boya kutumdaki renklerin dizilimini benim anlayabileceğim şekilde sıraladık. İlk yaptığım resmin gerçeği yansıtıp yansıtmadığını yine Danış yönlendirmesi ile görmüş oldum. 

 

Fotoğraf çekilmeyi seven biri olarak “Kendim tam odağı ayarlayamam belki” diye düşündüğümde Danış’ı arayıp birlikte poz ayarlayıp fotoğraf çektik. Fotoğrafları betimlenmiş olarak WhatsApp üzerinden edindim.

 

Eski bilgisayarımı satma süreçlerinde yine Danış’ı kullandım ve yetkili ile birlikte bilgisayarın üstten, yandan, yan çaprazdan, kısacası bir ürün satarken fotoğrafların hangi açıdan çekilmesi gerekiyorsa o açıdan çekilmesini sağladım ve yine o fotoğraflara da WhatsApp üzerinden ulaştım. Böylelikle doğru fotoğrafları ilgili satış sitesine koyabilmiş oldum.

 

Habil Bozkurt: Ben de Danış’ı üç aydır kullanıyorum. Danış’la alakalı tecrübelerime gelince:

 

Bir seferinde Ankara Maltepe’de kimsenin olmadığı bir yerde bulunuyordum. Aklıma Danış’ı aramak geldi. Konum paylaşımından ve Danış asistanının kameradan gördüğü kapı numaralarından, gideceğim yeri buldum.

 

Başka bir sefer konuşan tartımı kaybetmiştim. Danış’ı arayıp kamerayla odayı tarattım. Meğer evi temizleyenler tartıyı koltuğun kenarına, bağlamamı da onun üstüne koymuşlar.

 

Bir seferinde de bilgisayarda erişilebilir olmayan bir uygulama kurulum ekranına denk geldim. Hemen Danış’ı arayıp yardım istedim. Danış asistanının yönlendirmesiyle fareyi, “Sözleşmeyi kabul et” düğmesinin üstüne getirip tıkladım. Böylece uygulamayı kurabildim. İlk defa Danış vasıtasıyla bilgisayarda fare kullanmıştım. be My Eyes uygulamasıyla aynı şeyi yapmayı denedim fakat yapamadım. Başka bir sefer de danış uygulamasıyla erişilebilir olmayan bir etiketi okuttum.

 

Pelin Aydın Karsan: Alışveriş merkezlerinde dolaşmaktan oldukça keyif alan ben, gittiğim yerlerde erişilebilirlik adına hiçbir çalışmanın olmamasından dolayı çoğu zaman güvenlikle işlerimi halletmeyi tercih ediyordum. Yine bir gün mağazada alışverişimi tamamladıktan sonra alışveriş merkezinin kalabalığında bastonumla ilerlemeye çalışırken aklıma Danış geldi. Aslında nasıl bir hizmet alacağımı bilmiyordum. “Bir deneyeyim, ne kaybederim ki?” düşüncesiyle Danış servisini aradım. Karşıma son derece profesyonel, nasıl destek olacağını bilen Bir asistan çıktı. Kendisinden bana çıkışa kadar eşlik etmesini rica ettim. Konumumu paylaşıp kamerayla şöyle bir etrafı gezdirdikten sonra ilerlemeye başladık. Bir yandan da bana etrafımdaki şeyleri betimledi. Oldukça keyifli bir deneyimdi. Hatta yardım etmek isteyenler oldu bu esnada. Kendilerine kamerayı gösterip yardım aldığımı, teşekkür ettiğimi paylaşarak yanlarından ayrıldım. Artık alışveriş merkezlerinde, bir kafeyi bulmak istediğimde ya da birçok anlamda Danış kullanıyorum. Teşekkürler Danış.

 

Çağrı Artan: Danış hizmetinden birkaç ay içinde dört kez yararlandım. İkisinde dışarıda, birinde bahçede, birinde ise kapalı mekanda deneyimledim. Hizmet aldığım uzmanların yaklaşım ve diyalog kurma biçimlerinden memnundum ve çözüm odaklı idi her görüşmem. Görüşmelerim sürecinde anlık geribildirimlerimi de not edip hizmet iyileştirmesi için kullanma yönünde hareket eden çalışanların bu adımı benim için değerliydi. Hizmette düzeltilmesi için geribildirimde bulunduğum durumu buraya da alayım:

 

Hizmete bağlanmak üzere WeWalk uygulamasından Danış sekmesine dokunduğumda, ekran okuyucunun sesi yükseliyor ancak kalitesi her zaman kullandığım biçimde kalmıyor, kesilmeler ve ses kayıplarıyla sonuçlanıyor dolaşma ve işlem yapma deneyimim. Bu durum, uygulamayı kapatıncaya kadar sürüyor. Sanırım bağlantı için kullandıkları protokol ve farklı zamanlarda devreye girmesiyle oluşan bir sorunla karşılaşıyorum. Bu durumu bir iOS işletim sistemi kullanıcısı olarak yaşadığımı da belirteyim.

 

Son olarak sistemin doğal yeteneklerimizi tamamen devre dışı bırakması riskini azaltmak üzere bir destek çözümü olduğu bilinerek ve değerlendirilerek kullanılmasını, gerekmedikçe bireysel duyu, algı ve yeteneklerimizin her zaman öncelikli olmasında yarar gördüğümü ifade etmek isterim. Teknoloji ciddi bir kolaylaştırıcı olsa da günün sonunda birdenbire ulaşımımızı etkileyebilecek bir sorunla karşılaşılması durumunda sıkıntı yaşanabileceğini öngörerek bu öneriyi sunmak istedim okurlara.

 

Gizem Alakaya: Merhaba. WeWalk uygulamasındaki Danış hizmetini Nisan ayından beri aktif kullanıyorum. En çok destek aldığım konu kızımın kitapları. GETEM’deki kitap metinlerini kızıma okuyabilmek için aynı kitapların üzerine kabartma sayfa numarası yapıştırırken Danış asistanlarına sayfaların içeriklerini göstererek doğru yere doğru etiketi yapıştırabiliyorum.

 

AVM’lerde yolumu bulurken, yeni gelen ürünlerimi ayırt ederken, powerbank’ımın yüzde kaç şarj olduğunu anlamak istediğimde, kıyafetlerimin üzerine uygun başörtüsü seçerken ve yaprak sarmalarım suyunu çekmiş mi diye öğrenmek isterken de deneme amaçlı kullandım. Birçok farklı alanda destek alabilmek ve bunu gönüllülük değil asistanlık formunda bulabilmek, ayrıca karşımdaki insana neyi nasıl anlatacağını ifade etmek zorunda olmamak çok güzel bir şey. Umarım, daha da yaygınlaşır ve gelişir.

 

Dilek Başar Açlan: Üç aydır Danış hizmetini kullanıyorum. Genel olarak uygulamadan memnun olduğumu belirtmek isterim. Destek almak için aradığımızda görüştüğümüz asistanların belli bir eğitimden geçmiş olduğunu görüyoruz. Bugüne kadar birçok konuda Danış’ı arayarak destek aldım. Kıyafetlerin lekelerinin çıkıp çıkmadığı, market alışverişi, AVM içinde mağaza gezme, otobüs hat numarasını okutma ve kıyafet uyumu gibi çeşitli konularda destek aldım şimdiye kadar. Bu destekleri farklı uygulamalardan da alabiliyorduk ama Danış’ın en büyük farkı bence uzun süreli destek almamız.

 

Buraya kadar olumlu görüş bildirdim. Biraz da benim için olumsuz yönlerinden de bahsetmek isterim. Gerçi olumsuz demek haksızlık olur. O yüzden eksiklikleri geliştirmeye katkı sunmak için yazmak isterim. Öncelikle Danış’a ulaşamadığım çok oldu. Belki teknik bir sorun vardı ya da asistan başka bir görüşmedeydi, bunu bilemiyorum. Aramayı başlattığımda sürekli çaldığı için asistan başka bir görüşmedeyse bunu bilemiyoruz. Sürekli çalmasındansa asistanların görüşmede olduğuna dair bilgilendirici bir uyarı karşımıza çıksa güzel olur. Danış’ı daha uzun süren işlerimiz olduğunda rahatça kullanabilmek için ilgili gün, saat, yer ve alacağımız desteğe ilişkin bir açıklama yazabileceğimiz takvim oluşturma gibi bir alanın olması güzel olurdu. Bu sayede randevumuzu oluşturduğumuz için gittiğimiz yerde asistanlara ulaşamama gibi bir sorunla karşılaşmamış oluruz. Asistan sayısının arttırılması güzel olurdu. Bu konuda eminim gerekli çalışmalar yapılıyordur. Şimdilik benim söyleyeceklerim bu kadar. Daha uzun vadede kullanırken deneyimlemeye devam ediyor olacağım. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

 

 


Sesli Dinle

Yorumlar

Bu yazı için henüz yorum yok.