Ana içeriğe git Paylaşıma git

Açık turkuaz zemin üzerinde avucunda dünya küresini tutan koyu turkuaz renkli bir el var. Dünyanın üzerinde yalnızca siyahla çizilmiş paralel ve meridyenler bulunuyor. Altta büyük harflerle ve yine koyu turkuaz renkte EEEH yazıyor. İlk E harfinin içinde eşit, ikinci E harfinin içinde engelsiz, üçüncü E harfinde erişilebilir ve H harfinin içinde hayat yazıyor. Sözcükler beyazla yazılmış.

Okeye Dördüncü Aranıyor

Yazar: Elif Emir Öksüz

Toplam okunma: 1396

elifemiroksuz@gmail.com

Haziran 2016

 

Yazları balkonların, çay bahçelerinin ve dört kişinin bir araya geldiği hemen her yerin vazgeçilmezidir okey. Taşların çıkardığı ses öyle kendine hastır ki, üç kat yukarıdaki komşunuzun bile okey oynadığını duyabilirsiniz yattığınız yerden. Hazır yaza girilirken, ben de bu oyunu en pratik nasıl erişilebilir yapabiliriz onu anlatacağım. Sonra gelsin komşu çatlatan okey sefaları, dost sohbetleri ve Rize çayları.

Malzemeler

Bir sıradan okey takımı

Sıkmalı bir kapta, sıkıldıktan kısa süre sonra donabilen bir akışkan madde. Ben görme engellilerin işaretleme yapabilmesi amacıyla satılan sıvıyı kullandım. Adı Spot in Line Pen 3 dolardan daha ucuz bir fiyatı var. Ne yazık ki Türkiye’de nerede ve kaça satıldığını bulamadım. Silikon gibi bir madde; sıkılırken akışkan, saatler sonra sıkıldığı yerde donan bir şey. Bu niteliklere uyan herhangi bir malzeme kullanabilirsiniz. Benim kullandığım malzemenin linki de yazının sonunda.

Ha bir de ilk başta bir defalığına vakti geniş, sohbeti tatlı gören bir dost.

Yapılışı

Eğer taşlara dokunduysanız, rakamların adeta taşa oyulduğunu hatırlarsınız. Bu nedenle parmaklarınızı üzerinde gezdirmeniz, rakamı anlamanıza yardım edecektir. İşaretleyeceğimiz kısım rakamın altındaki yuvarlak. Buraya taşın rengine göre bir nokta koyacağız. Allahtan okeyde dört renk var. Bu nedenle biz de her renk için bir saat yönü belirleyeceğiz.

Okey taşları genelde sarı, kırmızı, mavi ve siyah olur. Taşın üstteki kısmına rakamın kendisi oyulur ve oyulan kısmın zemini taşın rengini belirler. Rakamın altında yuvarlak bir çukurluk vardır, çoğunlukla da ortasında taşın renginde bir minik nokta bulunur.

Bizim öncelikle yapmamız gereken renkler için saat yönleri belirlemek. Örneğin siyah, saat 12; kırmızı da saat 3 yönüyle temsil edilebilir. Şimdi sırada taşların ayrılması ve işaretlenmesi var.

Siyahlardan başlayalım. Tüm siyah taşların alt kısmındaki yuvarlağın saat 12 yönüne akışkan sıvımızla bir nokta koyacağız ve donmasını bekleyeceğiz. Noktamızın hissedilebilecek kadar büyük, fakat taşlar üst üste dizildiğinde taşların dengesini bozmayacak kadar da minik olması gerekiyor. Aynı işlemi kırmızıların saat 3 yönü için tekrarlayalım. İşaretlediğiniz taşları pişirilecek kurabiyeler gibi yan yana dizin. Aman ha kurumadan üst üste koymayın. Bu arada ben taşıması kolay olsun diye hakikaten fırın tepsisine dizdim taşları.

Kullanım

Tüm taşlar etiketlendiğinde, dokunarak her taşın rengini ve numarasını anlayabileceksiniz. Her ne kadar numaraların kabartma olmasını tercih etsem de bu yöntem de hiç fena sayılmaz. Özellikle kabartma okey takımının Türkiye satış fiyatının 231 lira olduğunu gördükten sonra, bence kesinlikle değer.

İlk denemede zorlanırsanız sakın yılmayın. Ben üç dört oynamadan sonra alıştım.

İşaretleme malzemesi

http://www.maxiaids.com/spot-n-line-pen-black

Türkiye kabartma okey takımı satış linki

http://www.engellilermarketi.com/Kabartma-Okey-Takimi,PR-462.html

 

Yazarın eski yazıları

Paylaş

Facebook'ta paylaş
Google+'da paylaş