Ana içeriğe git Paylaşıma git

Açık turkuaz zemin üzerinde avucunda dünya küresini tutan koyu turkuaz renkli bir el var. Dünyanın üzerinde yalnızca siyahla çizilmiş paralel ve meridyenler bulunuyor. Altta büyük harflerle ve yine koyu turkuaz renkte EEEH yazıyor. İlk E harfinin içinde eşit, ikinci E harfinin içinde engelsiz, üçüncü E harfinde erişilebilir ve H harfinin içinde hayat yazıyor. Sözcükler beyazla yazılmış.

Acı Bir Günün Ardından İçimdekiler

Yazar: Gülcan Altun

Toplam okunma: 1654

guleycane@gmail.com

 

Bir türküden aklımda kalan bir dize:
Ankara adı kara...
Şimdi Ankara daha da bir kara.
Adıyla da sanıyla da anısıyla da...
Anlatılamaz bir haleti ruhiye biz dışarıdan bakanlar için. Bizim için birkaç haber videosu, siyasetçilerin sorumlular bulunacaktan ibaret yorumları ve tartışmalar, tartışmalar, tartışmalar...
Oysa orada birebir bu vahşeti yaşayanlar, ömür boyu etkisini üzerinden atamayacak olanlar, yaralarını hiçbir zaman kapatamayacak kurban yakınları.
Aslında Engelli Hakları Atölyesi adlı Google Grubu'nda Sayın Ramazan Yücel'in paylaşımından okuduğum, Adli Tabip Kriminal Psikiyatri & Klinik Psikoloji Uzmanı Dr. Joseph Erdem'in yazdıklarında kendini buluyor belki de söylemek istediklerim.

Bir Patlamanın Anlatılmayan Anatomisi...
Patlayıcı madde infilakında sadece insanlar ölmez. Kollar bacaklar kopar. Gözler kör olur. İşitme kayıpları, süreğen ve geçici hafıza kayıpları ve travmalar da olur. 1 tnt gücündeki patlamada bile 350-400 metre kare çevredeki bütün kuşlar ciğerleri patlayarak ölür. Aynı etki patlamaya 100-200 metre yakındaki sokak kedi ve köpeklerine de olur. Etrafta kırılan camını bile değiştirecek parası olmadığı için kaç gece soğukta yatacak evler olur.

Patlamanın ilk blast etkisi ses hızındadır. Patlamaya yakınlık oranınca ilk önce akciğer, dalak, bağırsak, östeki borusu gibi içinde basınç olan organlar patlar. Sonra yaklaşık 3000 derece alevi ile sizi kavurur. En son şarapnel parça etkisiyle yaralar. Bütün bunlar saniyenin yarısında olur.

Terörizm amaçlı bir patlamadan sonra en çok ölen insan sayısından bahsedilir. Ancak asıl etkisi ölü sayısından çok arkada kalanlarda görülür. Patlama ile ölenlerin yakınlarındaki travmalar, patlamadan sağ ya da yaralı çıkmış insanların o can pazarında parçalanmış insanları gördüğünde yaşadığı travmalar, hayat boyu ruhi ve bedensel sakat kalanlardan kimse bahsetmez. Hele o kadar insanın öldüğü bir bombalamada sokakta kaç kuş kedi köpek öldü kimse saymaz...

Ancak bir patlamanın kimsenin bahsetmediği gerçeğinde bunlarda vardır. Kolu kopmuş 15 yaşında bir kızdan kime ne? Otopsi için patlamada parçalanmış çocukları morgda elimizde iğne iplikle birleştirirken ne hissederiz kimse bilmez... Televizyonda sadece ölü yaralı sayısı duyarsınız ki o da yalan dolandır...En çok size anlatılmayan detaylara bakın...!!

Asıl bomba o detaylarda saklı....!!!!

Son olarak söylemek istediğim bi şey daha var ki birileri dünya sadece ve sadece kendi istedikleri gibi olsun diye, öteki hiçbir şekilde yaşamasın diye, yaradan bile ayrı ayrı kılmışken insanları, tüm bir insanlık tek tip, tek düze olsun diye, gözlerini bile kırpmadan emeği, barışı ve demokrasiyi bile kana boyamaktan kaçınmıyorlar.
O emek ki, olmazsa yaşamanın hiçbir şekilde mümkün olmadığı bir şey; o barış ki yokluğunda arkandan gelenden hiçbir zaman emin olamayacağın, paranoyak hislerle yaşamak zorunda kalacağın bir şey; o demokrasi ki varlığında kendini, yani aykırı fikirlerini dahi ifade edebilme şansı bulduğun bir şey
Ancak uyuşmuş beyinlerin tek isteği onun istediğinin olmasının gerekliliği… Başka her şey anlamsız, başka her şey yok olası.
Kazdığınız kuyuda yok olmanız umuduyla inşallah.

Yazarın eski yazıları

Paylaş

Facebook'ta paylaş
Google+'da paylaş