Ana içeriğe git Paylaşıma git

Açık turkuaz zemin üzerinde avucunda dünya küresini tutan koyu turkuaz renkli bir el var. Dünyanın üzerinde yalnızca siyahla çizilmiş paralel ve meridyenler bulunuyor. Altta büyük harflerle ve yine koyu turkuaz renkte EEEH yazıyor. İlk E harfinin içinde eşit, ikinci E harfinin içinde engelsiz, üçüncü E harfinde erişilebilir ve H harfinin içinde hayat yazıyor. Sözcükler beyazla yazılmış.

EDİTÖRDEN

Yazar: Editör

Toplam okunma: 69

~~EEEH Dergi
Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Hayat

Sayı: 62
Nisan 2019
Editörler: Meral Sözen, Burak Sarı.
Yazım Denetimi: Gülcan Altun, Canan Çam Yücel.
Web Sorumlusu: Burak Sarı.
Ses teknik destek: Burak Sarı
Yayınlayan: Engelsiz Erişim Derneği.

İletişim Bilgileri:
Web: http://eeeh.engelsizerisim.com
E-posta: eeehdergi@gmail.com
Facebook: www.facebook.com/eeehdergi
Twitter: www.twitter.com/eeehdergi


Editörden
Merhaba sevgili okurlar. Sorgulamanın, paylaşmanın ve öğrenmenin sesi EEEH Dergi, 62. sayısıyla karşınızda.

31 Mart Yerel Seçimleri oldu bitti. Aslında ne oldu ne de bitti. Seçimlere dair olanı ve olmayanı Sevgi Mart anlatıyor.

Olan ve olmayan deyince bir başka karmaşa da "az gören" olmakla ilgili. Görenlerin arasında görme engelli, görmeyenlerin arasındaysa gören olmak nasıl bir şey; onu da Canan Çam Yücel kendi deneyimleriyle anlatıyor.

Ne mutlu anlatacak bir şeyleri olanlara. Anlatmanın en yaygın ve işlevsel araçlarından biri de yazmak. Ama nasıl yazmak? Özellikle ekran okuyucu kullanıcılarında gözlemlediği virgül çılgınlığını irdeliyor bu ay Meral Sözen.

Anlatmayı seven bir biz değiliz. Konuk yazarımız Bilge Özel, edebi üslubuyla öyle bir yolculuk anlatıyor ki, bir dostu dinler gibi okuyacaksınız.

Ve dostu düşmandan ayırmakta ustalaşmış yazarımız Burak Sarı, medyada iyilik oyunları oynayarak sığ sularda yaşamaya çalışanların sözde değerlerini sorguluyor tüm derinliğiyle.

Bir sorgulama da Bahar Yavuz'dan. Hem de deprem gibi son derece hayati bir örnek üzerinden. Olağandışına dair bir senaryomuz var mı?

Pratik çözümler mümkün de; tamamen sağlamlardan oluşan bir çevre, henüz düşünsel aşamada set çekiyor olabilir mi yolların üzerine? Cevabı Elif Emir Öksüz değerlendiriyor yazısında.

Gülcan Altun da mükemmel bir sesli betimleme değerlendirmesiyle karşımızda bu ay. "Hadi Be" adlı filmin sesli betimlemesini eşsiz dikkati ve titizliğiyle inceliyor. Sanat eserini adeta yeniden üreten sesli betimleme emekçilerine de rehberlik ediyor aynı zamanda hepimiz adına.

Bir başka iletişim yolu daha var: İşaret dili öğrenmek ister misiniz? Konuk yazarımız Yasemin Mart, en temel cümlelerden başlayarak işaret dilindeki hareketleri yazılı olarak betimliyor bizler için.

Bu ay da okuduk, dinledik, anlattık; rüzgâr gibi bir sayıyla yaşama karıştık. Nefesiyle rüzgârımıza, sesiyle yazılarımıza destek veren Merve Nur Koç'a teşekkür ederiz. Bir sonraki sayıda görüşmek üzere.

Yazarın eski yazıları

Paylaş

Facebook'ta paylaş
Google+'da paylaş