Ana içeriğe git Paylaşıma git

Açık turkuaz zemin üzerinde avucunda dünya küresini tutan koyu turkuaz renkli bir el var. Dünyanın üzerinde yalnızca siyahla çizilmiş paralel ve meridyenler bulunuyor. Altta büyük harflerle ve yine koyu turkuaz renkte EEEH yazıyor. İlk E harfinin içinde eşit, ikinci E harfinin içinde engelsiz, üçüncü E harfinde erişilebilir ve H harfinin içinde hayat yazıyor. Sözcükler beyazla yazılmış.

Editörden

Yazar: Editör

Toplam okunma: 348

EEEH Dergi

Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Hayat

 

Sayı: 51

Mayıs 2018

Editörler: Elif Emir Öksüz, Deniz Aydemir Döke, Meral Sözen.

Yazım Denetimi: Gülcan Altun, Pınar Yavuz.

Web Sorumlusu: Burak Sarı.

Ses Teknik Destek: Burak Sarı.

Yayınlayan: Engelsiz Erişim Derneği.

 

İletişim Bilgileri:

 

Web: http://eeeh.engelsizerisim.com

E-posta: eeehdergi@gmail.com

Facebook: www.facebook.com/eeehdergi

Twitter: www.twitter.com/eeehdergi

 

Editörden

 Merhaba sevgili okurlar,

Bu ay yine dolu dolu bir sayıyla karşınızdayız. Havaların iyiden iyiye ısınmaya başladığı bu zamanlarda, okuyacağınız yazılar da içinizi kıpır kıpır edecek, erişilebilir ortamlar ve etkinliklerle heyecanlandıracak, mücadele ruhunuzu alevlendirecek ve gururunuzu kabartacak türden. Haydi, bakalım neler var.

İlk olarak baharın ve aşkın güzel bir tasvirini yapan yazarımız Burak Sarı’nın öyküsüyle başlıyoruz ve bir kez daha aşkın devrimci bir eylem olduğunu görüyoruz. Meral Sözen ise bizi güzel bir Mayıs gününde bütün duyularınızla eşlik edeceğiniz bir gezintiye çıkarıyor. Bahar Yavuz da Mayıs ayının heyecanını hisseden yazarlarımızdan. Bu ay, 49. sayımızda tanıtmış olduğu, Okulda Birlikte Hayatta Birlikte projesinden bahsetmeye devam ediyor ve bizi, evrensel tasarım ilkesini benimseyen bir ders ortamına dair kurduğu hayallere ortak ediyor. Bu konuyla bağlantılı olarak, Canan Çam Yücel de İstanbul’da düzenlenen Çok Engellilik Arama Toplantısı’ndan notlarını bizimle paylaşıyor ve çok engelli çocukların eğitim haklarından tam ve eşit bir şekilde yararlanabilmesi için yapılması gerekenleri aktarıyor. Türkiye’de eğitim denince akla gelen ilk kurumlardan biri olan ÖSYM de Nisan ayında sınavların erişilebilirliğini sağlamak adına yaptığı çalışmaları raporlamış. Yazarımız Sevgi Mart, bize ÖSYM’nin raporunu özetliyor ve adayların erişilebilir bir ortamda sınava girebilmeleri için yapmaları gerekenleri sıralıyor. Sınav deyince gerilen sinirlerimizi, Mürşide Ciğerlioğlu’nun eşit, erişilebilir ve engelsiz bir şekilde düzenlenmiş ve oldukça eğlenceli geçmiş 11. Selen Özel Bilgi Yarışması’ndan izlenimlerini paylaştığı yazısıyla gevşetebiliriz. Erişilebilirlik için teknoloji de önemli bir araç. Yazarımız Elif Emir Öksüz, erişilebilir olmayan belgelerin erişilebilir bir formata dönüştürülmesini sağlayan, kullanımı kolay bir web sitesinden bahsediyor. Öte yandan, Pınar Yavuz, bu ay, toplumdaki olumsuz bakış açısının ne kadar engelleyici bir rolünün olduğunu bilen ve çocuklar için farklı engel gruplarını temsil eden oyuncak bebekler ören Serpil Acar ile yaptığı röportajı bizimle paylaşıyor. Röportajda, bu oyuncak bebeklerin, engelli çocuklar için de kendi farklılıklarını kabul etmelerini sağladığı vurgulanıyor. Konuk yazarımız Merve Deniz Paker de kendi gerçekliğini kucaklamanın özgürleştirici etkisini kendi seyahat deneyimleri üzerinden aktarıyor. Son olarak, bir diğer konuk yazarımız Murat Kefeli’nin, büyük ilgiyle takip edilen “Mutfak İşlerine Sıfırdan Giriş” yazı dizisinin finalindeki yemek tariflerini denemeden duramayacaksınız.

Herkese keyifli okumalar dileriz; önümüzdeki ay görüşmek üzere.

 

Yazarın eski yazıları

Paylaş

Facebook'ta paylaş
Google+'da paylaş