Ana içeriğe git Paylaşıma git

Açık turkuaz zemin üzerinde avucunda dünya küresini tutan koyu turkuaz renkli bir el var. Dünyanın üzerinde yalnızca siyahla çizilmiş paralel ve meridyenler bulunuyor. Altta büyük harflerle ve yine koyu turkuaz renkte EEEH yazıyor. İlk E harfinin içinde eşit, ikinci E harfinin içinde engelsiz, üçüncü E harfinde erişilebilir ve H harfinin içinde hayat yazıyor. Sözcükler beyazla yazılmış.

Editörden

Yazar: Editör

Toplam okunma: 1232

EEEH Dergi

Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Hayat

 

Sayı: 27

Mayıs 2016

Editörler: Elif Emir Öksüz, Deniz Aydemir Döke.

Yazım Denetimi: Gülcan Altun, Pınar Yavuz.

Web Sorumlusu: Burak Sarı.

Ses Teknik Destek: Engin Albayrak.

Yayınlayan: Engelsiz Erişim Derneği.

 

İletişim Bilgileri:

 

Web: http://eeeh.engelsizerisim.com

E-posta: eeehdergi@gmail.com

Facebook: www.facebook.com/eeehdergi

Twitter: www.twitter.com/eeehdergi

 

 

Merhabalar sevgili EEEH dergi okurları,

Bu ay dopdolu bomba gibi bir sayıyla yine karşınızdayız. Önce Mayıs ayında “kutlanan” sakatlar haftasını ele alalım. Eğer “kutlamak” sözcüğü kulağınıza garip geldiyse, doğru yerdesiniz, Engin Albayrak’ın yazısını çok beğeneceksiniz. Burak Sarı, yakın zamanda gazetelere düşen bir kaldırım işgali olayını güç ve biat kültürü açısından irdeliyor. “Hem suçlu hem güçlü” atasözünü düşünmeden edemeyeceğiniz, mutlaka okunması gereken bir yazı. Gelin şimdi de diğer Engin’imize kulak verelim. Engin Yılmaz 2016 yılını Braille yılı ilan ediyor. Onca gelişme dikkate alındığında, haksız da sayılmaz hani. Peki neler mi o gelişmeler? Cevabı elbette Yılmaz’ın yazısında. Konu Braille’den açılmışken, size bir soru, eğer paraların üzerinde Braille olsa nasıl olurdu? Herhalde âşık olurdunuz o paraya. Elif Emir Öksüz de öyle olmuş işte. Hangi para dersiniz acaba bu, bir ütopik ülke mi yoksa bir masal parası mı? Bu ayki konuk yazarlarımızdan Bahar Yavuz da bir Braille aşığı anlaşılan. Gelin bakın, Braille aracılığıyla nasıl erişilebilir bir opera izlenebiliyor. Siz siz olun, hayallerinize ket vurmayın, kim bilir belki iş operayla kalmaz bir gün bale bile izlersiniz erişilebilir bir biçimde. Bu kadar uçuk mu olmalı hayaller, yoksa biraz ayağı yere mi basmalı? Bir yanda hayalleriniz, bir yanda engellenmişlikleriniz… Eylem Yurtsever tatlı tatlı düşündürecek sizi. Geçen ay da dergimize konuk olan Muzaffer Eskin yine bizlerle. Bilgisayarın hayatımıza girişinin öyküsünü dinleyeceğiz ondan. Sahi acaba Eskin hiç hayal etmiş miydi bilgisayar kullanmayı, yoksa engellemiş miydi hayallerini? Bir zamanlar bilgisayarı hayal bile edemezken artık çok ileri işler yapabilir hale geldik. İşte bir pratik bilgi yazısı. Deniz Aydemir Döke APA biçimi ödev hazırlama anlatımına devam ediyor. Bu yazının sesli anlatımı da sizlerle. Sayımızı içimizi açan engelsiz sanat haberleriyle sonlandıralım. Ankara Engelsiz Film Festivali 24 Mayıs’ta başlıyor. Aman ha kaçırmayın, detaylar Gülcan Altun’un yazısında. Peki sizce şarkıları izlemek mümkün olabilir mi? Kim bilir belki de hayaller gerçeğe dönüşmüştür. Pınar Yavuz’un yazısını okumadan bilemezsiniz.

Bu ay sizlerle mutlu bir haberi de paylaşıp sizi hemen yazılarla baş başa bırakacağız. Gerek bu güne kadarki konuk yazarlarımızın yazıları, gerekse zaman içinde aramıza yeni katılan yazar arkadaşlarımızın katkıları bizi yazar kadromuzu genişletmeye, farklı renkleri bünyemize katmaya yöneltti. Bu güne kadar dergimizi zevkle okuduysanız, bu ekibin bir parçası olmayı hayal ettiyseniz, sizin de söyleyecek sözleriniz varsa, bu işe gönlünüz kadar zamanınızı da kaptırabilecekseniz işte tam zamanı. En az iki ayda bir yazı yazabilirim, yazımı seslendirmeyi isterim, nasıl yapılacağını bilmesem de öğrenmeye gönüllüyüm, engellilere yardım değil engelli hakları bakış açısını benimserim, sorumluluk sahibiyimdir, e-postalarımı düzenli takip ederim, yazım ve imla becerilerim de iyidir diyorsanız detayları konuşmak üzere dergi e-postasından veya editörlerimiz Elif ve Deniz’in e-postalarından gecikmeden bize yazın.

Herkese iyi okumalar.

Elif Emir Öksüz

filerime@gmail.com

Deniz Aydemir Döke

daydemird@gmail.com

Dergi e-postası

eeehdergi@gmail.com

 

 

 

Yazarın eski yazıları

Paylaş

Facebook'ta paylaş
Google+'da paylaş