Ana içeriğe git Paylaşıma git

Açık turkuaz zemin üzerinde avucunda dünya küresini tutan koyu turkuaz renkli bir el var. Dünyanın üzerinde yalnızca siyahla çizilmiş paralel ve meridyenler bulunuyor. Altta büyük harflerle ve yine koyu turkuaz renkte EEEH yazıyor. İlk E harfinin içinde eşit, ikinci E harfinin içinde engelsiz, üçüncü E harfinde erişilebilir ve H harfinin içinde hayat yazıyor. Sözcükler beyazla yazılmış.

Editörden

Yazar: Editör

Toplam okunma: 1234

EEEH Dergi

Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Hayat

 

Sayı: 24

Şubat 2016

Editörler: Elif Emir Öksüz, Deniz Aydemir Döke.

Yazım Denetimi: Gülcan Altun, Pınar Yavuz.

Web Sorumlusu: Burak Sarı.

Ses Teknik Destek: Engin Albayrak.

Yayınlayan: Engelsiz Erişim Derneği.

 

İletişim Bilgileri:

 

Web: http://eeeh.engelsizerisim.com

E-posta: eeehdergi@gmail.com

Facebook: www.facebook.com/eeehdergi

Twitter: www.twitter.com/eeehdergi

 

Değerli Okuyucularımız Hepinize Kocaman Bir Merhaba,

Dergimiz bu ay yirmi dördüncü sayısıyla sizlerle, yani artık EEEH Dergi tam iki yaşında. Çok heyecanlı, gururlu ve umutluyuz. Sizlere yine bomba gibi bir sayı hazırladık. Önce Burak Sarı’nın kutlama yazısıyla başlayalım. Dergimizin hazırlık sürecinde neler oluyor? Perde arkasında dönen dolapları merak eden varsa buyursun gelsin. İkinci yazımız Gülcan Altun’dan; hayatın her alanında yaşadığımız ayrımcı işgüzarlığa bir başka örnek, araba alım süreci. Eğitim camiasındaki neferimiz Pınar Yavuz bu ay eğitim alanında engelliliğin algılanışına dair harika bir yazı kaleme aldı. Konu eğitimden açılmışken, geçtiğimiz ay yaşanan görme engelli öğretmen arkadaşımızın gizli kameralarla kaydedilip, görüntülerinin servis edilmesi skandalı hakkında bir şeyler söylemeden geçemeyiz EEEH Dergi olarak. Tam burada sözü Homoibretus’a bırakıyoruz. İlke’nin diline düşenler, düşmeden önce düşüneceklerdi onu. Az bile söylemiş İlke. Deniz Aydemir Döke’den bir yardım çağrısı var bu ay. Mikrop saldırısına mı ne uğruyormuş, yardım istiyor. Ay İlke’nin yazısından sonra moda girdim galiba, neyse hemen aklımı başıma devşiriyorum sevgili okurlar. Daha önce dergimizde bahsedilen “mikrosaldırganlık” kavramı bu ay Deniz’in kaleminden bizlerle. Of bu toplum, hiç değişmiyor, bir arpa boyu yol alamıyoruz. Acaba “Arpalar Gara Gılçık” adlı bir toplumu bilinçlendirme projesi mi yapsak? Gamze Sofuoğlu diyor ki, “çöpe gider o proje çöpe”. Allah Allah neden böyle dedi ki şimdi? Okumadan anlayamazsınız, okuyunca dayanamazsınız. Bir proje nasıl olsa çöpe gitmez peki? İşte bir örnek, Mürşide Ciğerlioğlu’ndan. Şimdi de Eylem Yurtsever’in köşesine konuk olup fantastik bir masal dinlemeye ne dersiniz? Son iki yazımız ipuçları deposu. Engin Yılmaz, MS Word ile erişilebilir belgeler hazırlamayı anlatıyor. Tablolara başlık koymaktan tutun da, iki tıkla başlıkları işaretlemeye kadar pek çok yararlı ipucu burada. Elif Emir Öksüz de yeni öğrendiği ne varsa paylaşmış. Artık Youtube çok daha erişilebilir, Siri çok daha verimli olacak galiba.

Hepinize iyi okumalar. İki yıldır bizi hep desteklediğiniz ve motive ettiğiniz için sonsuz teşekkürler. Okuyucusu olmayan bir dergi, aslında yoktur. Yeni yaşımızda da gelişmeye, büyümeye ve sizlerle olmaya devam edeceğiz.

 

 

Yazarın eski yazıları

Paylaş

Facebook'ta paylaş
Google+'da paylaş