Ana içeriğe git Paylaşıma git

Açık turkuaz zemin üzerinde avucunda dünya küresini tutan koyu turkuaz renkli bir el var. Dünyanın üzerinde yalnızca siyahla çizilmiş paralel ve meridyenler bulunuyor. Altta büyük harflerle ve yine koyu turkuaz renkte EEEH yazıyor. İlk E harfinin içinde eşit, ikinci E harfinin içinde engelsiz, üçüncü E harfinde erişilebilir ve H harfinin içinde hayat yazıyor. Sözcükler beyazla yazılmış.

Engelsiz Dokunmatik Sistemlere Erişilebilir Bir Alternatif (Android)

Yazar: Sarper Arıkan

Toplam okunma: 1151

sarperarikan@akdeniz.edu.tr

 

Değerli EEEH dergisi takipçileri, mevcut erişilebilir çözümlere alternatif olacak ve hayatımıza yavaş yavaş giren android işletim sistemli cihazlar ve çözümler konusunda pratik bilgiler sunmaya çalışacağım sizlere.

Mümkün oldukça teknik bilgilerden uzak ve yalın bir dille konuyu inceleyeceğim. Android erişilebilirliği ne durumdadır fikir sahibi olmuş olacaksınız.

Erişilemeyen, bir zamanların Android işletim sistemi, yeterince erişilebilir olmaya başladı mı?

Konuya yukarıdaki soruya vereceğim cevapla giriş yapalım. 

2012 yılı ikinci yarısında bir IOS kullanıcısı olarak, radikal bir karar almak istedim ve Android işletim sistemli ilk cihazımı aldım. Bazı endişelerim vardı elbet, ancak cesaretle mağazaya girip Galaxy S4 Android 4.2.2 versiyonlu ilk sistemimi edinmiş oldum. İlk cihazı alıp eve geldiğimde, çok da yabancılık çekmedim. Biraz mantık farklıydı, fakat temel aynı fikre dayanıyordu. Ekrana iki kere dokun, etkinleştir ve tek parmakla seçme. Bu tanıdık bir bakış açısıydı ve dokunmatik sistemlere IOS ile gelmişti. Android işletim sistemi de günümüze gelene kadar üzerine çok şey eklendi. Erişilebilir cihazların sayısı artmaya başladı ve günümüzde alım için seçme tercihlerimiz çeşitlendi. Birçok sistem Android ile geliyordu, fakat açıkçası içlerinden sadece birkaç marka erişilebilirlik ihtiyaçlarımızı kısmen karşılayabiliyordu.

Günümüze geldiğimizde ise, Android 5.0  ile web görünümlerinde,  cihaz kullanım karakteristiklerinde IOS işletim sistemini andıran çözümleri görmeye başladık. Öyle ki Smasnug Galaxy S6 ile gelen voice asistant ile sunulan parmak hareketleri, kullanımı erişilebilir bir seviyeye çıkardı. İçimizden defalarca benzer sistemlerde de aynı özellikler olması gerektiğini savunduk.

 

Samsung’un erişilebilir dokunmatik çözümü, Google talk back geliştiricilerini de harekete geçirdi ve akabinde birçok özellik de beraberinde geldi. Kısaca;

*Ekranın karartılması,

*IOS da yer alan rooter hareketlerine benzer içeriklerin Android üzerinde liste şeklinde görüntülenmesi,

*Web içeriklerinin bölümler, kontroller ve listelerde gezinirken dolaşımın optimize edilmesi

gibi birçok değişiklik de Google talk back geliştiricileri tarafından yapıldı. İşte bu gelişmeler, bir zamanlar erişilemeyen android sisteminin, erişilebilir bir alternatif olarak yaşamımızda yer bulmasını sağladı.

Engelsiz ve erişilebilir günler geçirmeniz dileğiyle.        

 

Yazarın eski yazıları

Paylaş

Facebook'ta paylaş
Google+'da paylaş