Ana içeriğe git Paylaşıma git

Açık turkuaz zemin üzerinde avucunda dünya küresini tutan koyu turkuaz renkli bir el var. Dünyanın üzerinde yalnızca siyahla çizilmiş paralel ve meridyenler bulunuyor. Altta büyük harflerle ve yine koyu turkuaz renkte EEEH yazıyor. İlk E harfinin içinde eşit, ikinci E harfinin içinde engelsiz, üçüncü E harfinde erişilebilir ve H harfinin içinde hayat yazıyor. Sözcükler beyazla yazılmış.

Editörden

Yazar: Editör

Toplam okunma: 1277

EEEH Dergi

Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Hayat

 

Sayı: 12

Şubat 2015

Editörler: Elif Emir Öksüz, Deniz Aydemir Döke.

Yazım Denetimi: Gülcan Altun, Pınar Yavuz.

Web Sorumlusu: Burak Sarı.

Ses Teknik Destek: Engin Albayrak.

Yayınlayan: Engelsiz Erişim Derneği.

İletişim Bilgileri:

 

Web: http://eeeh.engelsizerisim.com

E-posta: eeehdergi@gmail.com

Facebook: www.facebook.com/eeehdergi

Twitter: www.twitter.com/eeehdergi

 

EEEH ailesinden herkese merhaba,

Bu sayımız EEEH Dergi’nin birinci doğum günü sayısı. Bu yüzden bizim için çok özel ve okuyucularımız için her zamankinden daha zengin bir sayı. Bu sayıda ilk olarak tüm yazarlar tarafından EEEH Dergi’yi anlatan birer paragraf bulacaksınız. Kutlamalar ve gönüllerdeki çevre dostu havai fişekler siz okuyucularımıza ulaştıktan sonra gelelim dergimizin bu özel sayısında bizleri nelerin beklediğine.

Önce İlke Çeperli’ye kulak vereceğiz. Kronik bir sorunu ironik bir dille anlatan yazar, sadece engelliliğe has olmayan bir sorundan bahsediyor, kılıfına uydurulmuş iteleme. Ardından Gülcan Altun konuya dâhil oluyor ve engellilerin kendilerine ait bir köye itelenmesini derinlemesine ele alıyor. Birileri engellileri bir köyde toplamayı düşünürken, Edirne sınırının öte yanı çıldırmış olmalı ki bir körü bakan yapmış. Kim kime bakıyormuş gelin detayları Burak Sarı’dan dinleyelim. Elif Emir Öksüz ve Gamze Sofuoğlu bu ay pek bir dertli anlaşılan. Biri “şu-bu-o” diyenlere takmış, öteki mitlere lanet etmiş. Okuyup da katılmamak elde değil. Deniz Aydemir Döke, baston propagandasında hız kesmiyor. Bu sefer odak noktası çocuklar. Görme engelli bir çocuğu olan her ebeveynin mutlaka okuması gereken bir yazı. Vural çifti birbirini tamamlayan iki yazıyla karşımızda. Evimizi nasıl daha erişilebilir yapabiliriz ve bazı ufak düzenlemelerle kullandığımız cihazların erişilebilirliğini nasıl sağlayabiliriz? Dergimizin Engin’leri de hayatı kolaylaştıran pratik bilgiler alanındaki paylaşımlarıyla bizlerle. Eylem Yurtsever bu sayıda bir muhabir gibi çalışmış. Derlediği haberler arasında ilginizi çekecek bir şey mutlaka vardır. Dergimize uzun süredir kamera arkasından destek veren Pınar Yavuz, birinci yıl özel sayısı şerefine yazdı, “Benim Hikâyem”. Son olarak uzun süredir sesi soluğu çıkmayan Zeynep Yılmaz’ın yazısına bir göz atalım. Sarper Arıkan röportajı ve EEEH Dergi Android uygulaması ile bu sayımıza son verirken, artık yazıların ses kayıtlarını tek tek indirebileceğinizi de buradan dyuuralım.

Bir yıl boyunca bizi okuduğunuz ve desteklediğiniz için sonsuz teşekkürler. 

Yazarın eski yazıları

Paylaş

Facebook'ta paylaş
Google+'da paylaş