Ana içeriğe git Paylaşıma git

Açık turkuaz zemin üzerinde avucunda dünya küresini tutan koyu turkuaz renkli bir el var. Dünyanın üzerinde yalnızca siyahla çizilmiş paralel ve meridyenler bulunuyor. Altta büyük harflerle ve yine koyu turkuaz renkte EEEH yazıyor. İlk E harfinin içinde eşit, ikinci E harfinin içinde engelsiz, üçüncü E harfinde erişilebilir ve H harfinin içinde hayat yazıyor. Sözcükler beyazla yazılmış.

Ekibimiz

Bahar Yavuz

1993'te doğan yazarımız Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden mezun olmuştur.  Eğitimde Görme Engelliler, Engelli Kadın ve  Engelsiz Erişim dernekleri  gibi hak temelli bir yaklaşımla faaliyet  yürüten çeşitli STK'larda aktif olarak yer almaktadır. Aynı zamanda ulusal ve uluslararası  gençlik toplantılarına katılarak engellilik meselesinin bu platformlarda dile getirilmesine katkı sağlamaya çalışmaktadır. Disiplinler arası okumayı ve düşünmeyi seven yazar dergimizdeki yazılarında da okurlarımıza bu perspektiften ulaşma çabasındadır.

Yazara 

psybahar@gmail.com 

adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Beyza Ünal

1987 yılında Ankara’da doğmuştur. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden 2010 yılında mezun olmuş, sonrasında aynı üniversitede klinik psikoloji yüksek lisans ve doktorasını tamamlamıştır. Şu anda Ankara’da özel bir muayenehanede klinik psikolog olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda, Engelli Kadın Derneği’nde aktif bir şekilde görev almakta ve Avrupa’da engellilerin bağımsız yaşam hakkı konusunda çalışmalar yapan European Network on Independent Living (ENIL – Avrupa Bağımsız Yaşam Ağı) bünyesindeki Gençlik Ağı’nda yönetim kurulu üyesi olarak çalışmaktadır. Toplumsal sorunların, bireylerin ruhsallığı üzerindeki etkisini göz önünde bulunduran Beyza Ünal, yazılarında engelliliğin sosyal boyutları kadar engelliliğin, engelli bireylerin iç dünyalarındaki yansımalarına da değinmektedir.

Yazara

beyzaunal7@gmail.com

adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Burak Sarı

1986 yılında Ankara’da doğmuştur. Hacettepe Üniversitesi Halk Bilimi Bölümü’nde eğitimine devam etmektedir. Aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde memur olarak görev yapmaktadır.

Engelsiz Erişim Grubu’nun Ankara temsilciliğini yapmıştır. Müzikle yakından ilgilenmektedir. Bir dönem Grup Tepetaklak’ta bağlamacı olarak görev almıştır. Şu anda farklı gruplara, bağlama, gitar, ney gibi enstrümanlarla eşlik etmektedir. Halen Engelsiz Erişim Derneği ve değişik platformlarda faaliyetlerini yürütmektedir.

Yazara,

buraksari2014@gmail.com

e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Canan Çam Yücel

24.08.1982 yılında İstanbul'da doğdu. 2005 yılında Boğaziçi Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. 2006 yılında İstanbul Üniversitesi'nden İngilizce Öğretmenliği sertifikası aldı. Mezun olduğu yıldan itibaren özel eğitim alanında çalışmaktadır. 2014  yılında Özel Eğitim alanında Uzman Öğretici sertifikası aldı. Şu anda İstanbul Üniversitesi Engellilik Araştırmaları yüksek lisans programında öğrenimine devam etmektedir. Aynı zamanda Altı Nokta Körler Vakfı'nda eğitimci olarak çalışmaktadır.

Yazara,

canancam@gmail.com

e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Deniz Aydemir Döke

1983 doğumlu olan yazarımız, 2006 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Psikoloji Bölümü’nü tamamlamıştır. 2009 yılında ODTÜ’de Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik alanında yüksek lisansını bitirmiş ve aynı bölümde doktoraya başlamıştır. Ancak yazar eğitimini yurt dışında sürdüremeye karar vermiştir ve 2014 yılından bu yana Amerika Birleşik Devletleri Penn State Üniversitesi’nde doktora eğitimine devam etmektedir. Türkiye’de yaşadığı süreçte çeşitli kurumlarda psikolog ve ODTÜ’de araştırma görevlisi olarak çalışmıştır. Amerika’da olduğu sırada yine araştırma görevlisi olarak çalışmıştır.  Şu sıralarda üniversitenin erişilebilirlik biriminde çalışmakta, bir lisans dersinin okutmanlığını yapmakta ve çeşitli araştırma projelerinde görev almaktadır.

Engelsiz ODTÜ Topluluğu kurucu başkanı, Engelli Öğrenci Platformu ve Engelli Kadın Derneği kurucularındandır. ABD’de National Federation of the Blind ve Sight Loss Support Group of Central Pennsylvania örgütlerine üyedir.

Yazara,

daydemird@gmail.com

e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Elif Emir Öksüz

1986 yılında Bursa’da doğan yazar, 2008 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun olmuştur. 2010 yılında aynı üniversitenin Psikolojik Danışma ve Rehberlik programında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Aynı programda doktora çalışmalarına devam ederken, Milli Eğitim Bakanlığı bursiyeri olmaya hak kazanıp eğitimini Amerika Birleşik Devletleri’nde sürdürmeye başlamıştır. Xavier University Klinik Ruh Sağlığı Danışmanlığı programındaki yüksek lisansını 2014 yılında tamamlayan yazar, halen Universitiy of Cincinnati’de doktora eğitimine devam etmektedir.

Engelli Öğrenci Platformu ve Engelli Kadın Derneği’nin kuruluş aşamalarında yer almıştır. Amerika’da National Federation of the Blind üyesidir ve 2016 yılında NFB öğrenci bursuna layık görülmüştür. “Tavşan Gören Kulak” adlı projeye danışman psikolog olarak katkıda bulunmuştur.

Yazara,

elifemiroksuz@gmail.com

e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Engin Yılmaz

1979 yılında doğmuştur. Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji ve Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümlerini Çift Ana Dal öğrencisi olarak bitirdikten sonra, Bilişsel Psikoloji alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ardından da 2015 yılında Boğaziçi Üniversitesi Yetişkin Eğitimi Alanında Doktorasını tamamlayan Yılmaz, aynı zamanda Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı GETEM'in direktörlüğünü yürütüyor. Ayrıca doktorasını tamamladıktan sonra, üniversitelerde kısmi zamanlı olarak engellilik üzerine dersler veriyor. Yazarımız bunun yanında, Engelsiz Erişim Derneği Başkanı. Sesli Betimleme Derneği’nde de aktif çalışmalarına devam ediyor.

Yazara,

engin_yilmaz@yahoo.com

 e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Gülcan Altun

1977 yılında Ardahan’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İzmir’in Aliağa ilçesinde tamamladı. Uzunca bir süre anlaşılamayan bir sebeple 11 yaşında görmesini kaybetti. Altun’un giderek daha da artan görme kaybına, 22 yaşında bacaklarındaki hareket kısıtlılığı eklendi.  Tüm bunların nedeni NMO (Nöromiyelitis Optika-Devic) hastalığı olarak açıklandı. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra, avukatlık stajı sırasında bu mesleğin kişiliği ile örtüşmediğini fark etti. Avukatlığı bir kenara koyup tekrar sınava giren yazarımız, Uludağ Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü'nü kazandı. Ancak yazarımız şöyle diyor: “NMO’nun yapabileceği kötü sürprizleri göz önüne aldığımda, okul sonrası öğretmen olabilmek için engellilerin girdiği söylenen kuruldan ‘olur’ alamayacağımdan korkarak bu hayalimden vazgeçtim”. Altun, Maliye Bakanlığı’nın engelliler için açtığı memuriyet sınavına girmiş ve 2001 yılından beri santral memuru olarak çalışmaktadır. 2009 yılında kurum içindeki yükselme sınavını kazanarak Gelir Uzmanı oldu. İronik bir ifade ile artık çok daha uzmanca kaldırdığını söylüyor telefonları. Bunların dışında, hayatını Aliağa Belediye Türk Halk Müziği Korosu çalışmaları ve dolayısıyla türkülerle, Engelsiz Erişim Derneği faaliyetleriyle, EEEH yazı çalışmalarıyla ve kabartma yazıyla Kur’an’ı Kerim okumayı geliştirmekle renklendiriyor.

Yazara,

guleycane@gmail.com

e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Mihri İlke Çeperli

1994 İstanbul doğumludur. Boğaziçi Üniversitesi Çeviribilim bölümü son sınıf öğrencisidir. Homo ibretus takma adıyla yazdığı kişisel bloguyla tanıdığımız genç yazar, aynı zamanda, sakatlık kimliği, erişilebilirlik, sesli betimleme gibi alanlarda çalışmalar yapmaktadır.

Yazara

ilkeçeperli@gmail.com

e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Meral Sözen

1983 İstanbul doğumlu yazar, 2006’da İstanbul Üniversitesi’ndeki Felsefe eğitimini tamamladı ve şu an Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde öğrenim görmekte.

Yazarımız, disiplinlerarası çalışmalarla ilgilenmekte, farklı alanları birbiriyle ilişkilendirmekten haz duymaktadır.

Yazara,

meralsozen1@gmail.com

e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Sevgi Mart

1981 yılında, Konya'da, görme engelli olarak doğan yazar; ilkokul dâhil, hiç körler okuluna gitmemiştir. 2003 yılında, Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni, hem mezun olduğu hem de o döneme kadar ki en yüksek ortalamayla; birinci olarak tamamlamış; aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yüksek lisans yapmıştır. Halen, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Sosyoloji Bölümü öğrencisidir ve Orman Genel Müdürlüğü'nde avukat olarak çalışmaktadır. Hayatının en büyük kazanımlarından birisinin dergimizde yazmak olduğuna inanmaktadır.


Yazara

sevgi.mart@gmail.com 

e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Dergimize Geçmiş Yıllarda Katkıda Bulunmuş Yazarlarımız

Adem Vural

Engin Albayrak

Eylem Yurtsever

Gamze Sofuoğlu

Mürşide Ciğerlioğlu

Oğuzhan Al

Pınar Yavuz

Zeynep Şule Yılmaz

 

Paylaş

Facebook'ta paylaş
Google+'da paylaş