Yazılarda Ara

Sınıflandırmalar

Merhaba değerli dergidaşlarım, yazı kurulu da onaylarsa bu benim Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Hayat Dergisi’ndeki ilk Yazım olacak. Pardon, kendimi tanıtmadım. Ben Efe Civan. 26 yaşındayım. İstanbul'da yaşıyorum ve öğrenciyim. Klişeler olmazsa olmaz bence hayatta. Öncelikle, okuyan taraftan hem okuyan hem yazan tarafa geçtiğim için sevinçliyim. Ülkemizde malum salgın kontrol altına alındı gibi ama ayrımcılık, cinsiyetçilik, sağlamcılık, ötekileştirme hala kontrol altına alınamadı ve bu tutumlardan korunabilmek için kolonya falan işe yaramıyor.
Kabul edelim ki içinde yaşadığımız toplumun ezici çoğunluğu sağlamcı, ötekileştirici, cinsiyetçi ve ayrımcı. Dahası; bunu kendi gibi olmayan herkese, Hayatın her alanında o kadar hissettiriyor ki bir gün ezici çoğunluktan biri olmaktan korkuyorum.
Mesela; şehir içi toplu taşıma aracına bindiğimde kör olduğum için kartımı okuttuğum cihaz farklı bir ses çıkarıyor, arkamdaki yolcu öğrenci ise cihazın onun kartına çıkardığı ses de farklı, daha sonra otobüse başka birisi biniyor ve cihaz o kişinin kartına da farklı bir sesle tepki veriyor.
Ben ön koltuklarda seyahat etmeyi sevdiğim için cihazın çıkardığı sesten hareketle otobüse binen yolcular hakkında bir fikir sahibi olabiliyorum. Oysa ki cihaz herkese aynı sesi de çıkarabilirdi.

Buradan otobüsteki koltuklara geçmek istiyorum. Hepsi farklı bir standartta. İstanbul'da hemen hemen her otobüste basamaksız olan iki tane koltuk var. Sözüm ona; bu koltuklar, sadece görme engelliler rahat oturabilsin diye yapılmış.
Bütün koltuklar basamaksız ve herkesin rahatça kullanabileceği bir standartta olabilirdi ama dedim ya ezici çoğunluk herkesi bir kitap gibi ayrım ayrım ayıracak. Engelli dediğine farklı bir tuvalet yapacak, spor organizasyonlarında farklı tribünlere oturtacak. Engelli dediği sınava girmek isterse illa ki bir okutman gönderecek ve soruyu okutmana okutacak. Kendi kullandığı alfabe üzerinden imza attırmak isteyecek. Her türlü mobbing yapacak kısaca.
Hep çoğunluğa uyacak azınlık ve hep azınlık olarak kalacak. Azınlık, kendinden 1 farklı ses çıkaranı da çoğunluğun deyişiyle ötekileştirecek.

Hiç kimsenin cinsiyetinden ve farklılıklarından dolayı ötekileştirilmediği günlerin gelmesi dileğiyle…


Sesli Dinle

Yorumlar

Yorum mevcut değil.