Yazılarda Ara

Reklamları Engelleyelim, Medyaları Hızlandıralım

Toplam Okunma: 69

Herkese merhabalar

Geçen ay can denizin bilişim yazısında önerdiği eklentilere ek olarak uzun süredir kullandığımız 2 eklentiyi işinize yarayacağını düşündüğüm için paylaşmak istiyorum. Başlıktan anlaşılabileceği gibi eklentinin birisi reklam engelleyici, diğeri ise internette dinlediğimiz medyaları hızlandırmayı sağlayan bir eklenti.

 

Adblock Plus - ücretsiz reklam engelleyici

 

Bu uygulamayı kaç yıldır kullandığımı hatırlamıyorum, olmazsa olmaz bir uygulama benim için. Youtube Premium’dan önce reklamsız Youtube deneyimini bu program sayesinde yaşıyorduk. Siz de bu eklentiyle her seferinde reklamı atlamak zorunda kalmayacaksınız. İş yaparken, uzanırken ya da odaklandığınız şeyin ortasında pat diye ortaya çıkan reklamların olmaması Youtube deneyiminizi gerçekten çok iyileştiriyor. Sadece Youtube değil genel internet dolaşımınızda da çok fazla etkisini göreceğinizi  düşünüyorum. Açılır pencereleri ve karşınıza çıkabilecek bir sürü reklamı engellemesi sayesinde Milyonlarca kullanıcısı olan bir eklenti. Bu kadar tanıtım yeterli sanırım. Eğer eklentiyi kurmak isterseniz yukarıdaki ilgili linkten eklentinin sayfasına gidebilir, Daha sonra, “Chrome’a ekle” diyerek eklentiyi Chrome’a kurabilirsiniz. Son olarak “Kapat” diyerek, önümüze çıkan uyarı penceresini kapatabilirsiniz. Bundan sonrası için yapmanız gereken herhangi bir ekstra ayar yok. Hemen reklamsız bir şekilde web sayfalarında gezinmeye başlayabilirsiniz.

Eklentinin seçeneklerini merak edip incelemek isterseniz f6’ya basıp adresin yazılı olduğu yere ulaştıktan sonra “Adblock Plus” öğesini duyana kadar tab tuşları ile ilerleyebilirsiniz. Son olarak enter tuşuna basarak uygulama seçenekleri düğmesini ve uygulamanın engellediği reklam sayısını görebildiğiniz bir alana ulaşmış olursunuz. Burada eklenti ayarları net bir biçimde anlatılmış o yüzden detayına girmeye gerek duymuyorum, bu kısma girmeden bile eklenti yerine getirmesi gerekenlerin hepsini yerine getiriyor.

 

SpeedUp

 

Bu eklenti izlediğimiz videoları ya da ses dosyalarını hızlandırmaya yarayan bir uygulama. Html5 olan tüm içerikleri hızlandırabiliyor. Normal kullanıcıysanız çok fazla detayını düşünmeye gerek yok, şu ana kadar sadece Engelsiz KANAL D sitesinde bu uygulamaların video hızlandırma yapmadığına denk geldim. Standart bir bilgisayar kullanıcısının genel olarak hangi videoyu hızlandırır  diye bir şey düşünmesine gerek yok, rahat bir şekilde karşınıza çıkan bir çok medyayı hızlandırıp yavaşlatabilirsiniz. Özellikle eklemek istediğim medya hızlandırabildiğimiz 2 site Youtube ve WhatsApp. 15 dakikalık sesli mesaj atan arkadaşlarınız için birebir çözüm 3 dakikada mesajı dinlemek mümkün. Yazmadan geçmeyeyim eklentinin ufak bir yan etkisi var, internet sayfası üzerinden hız arttırması yapabildiğiniz videoları her zaman eklenti ayarınızda olan hıza ayarlıyor. Bence bir sorun değil, ancak karşılaştığınızda şaşırmayın. Unutmayın uzantı Youtube’da müzik dinlerken de uzun bir video izlerken de her zaman medyayı kendi ayarında olan hızla oynatır, her seferinde lazım olduğunda hızlandırıp yavaşlatmanız gereken bir uygulama. Bu kadar açıklamadan sonra uygulama ayarlarına geçelim

Uygulamayı yukarıda bulunan linkten kurduğunuzu varsayıyorum.

F6’ya basıp adresin yazılı olduğu yere ulaştıktan sonra “SpeedUp: Netflix, Prime videos ” öğesini duyana kadar tab tuşları ile ilerleyip enter tuşuyla etkinleştirelim.

Karşımıza açılan sayfanın en yukarı satırında Current Video Speed: “Geçerli Video Hızı” satırı var, bu satırın altındaki satırda varsayılan video hızımızı görebiliriz.

Aşağı okla ilerlemeye devam ettiğimizde Select the desired speed: “İstenilen hızı seçin:” satırının altında bir sol sağ kaydırıcı var. Varsayılan değeri 25%. Yüzdeyi düşürerek videoların hızını azaltıp yüzdeyi arttırarak video hızını yükseltmek mümkün. Yüzdeyi düşürüp yükseltmek için bir kez enter tuşuna bastıktan sonra sol sağ oklarla gerekli ayarlamayı yapabiliriz. Sağ ok yüzdeyi arttırır, sol ok azaltır. Sayfa yukarı ve aşağı tuşlarını daha hızlı yüzdeleri arttırıp azaltmak için kullanabiliriz.

Son olarak bu uygulamayı tüm sitelerde değil de sadece birkaç site üzerinde kullanıyorsanız alt tuşuna basın, yukarı ok tuşuyla diğer araçları bulup sağ ok yapın, ve yukarı okla uzantılar’ı bulup enter ile etkinleştirin. Açılan sayfada “SpeedUp: Netflix, Prime videos”’ ulaşana kadar h harfiyle ilerleyin. Bir kez b harfine basarak ayrıntılar düğmesini bulun ve etkinleştirin. H harfi ile dolaşarak Site erişimine ulaşın ve aşağı okla belirli sitelerde’nin üzerine gelip boşluk ile işaretleyin. Burada site ekleme için bir metin kutusu açılacak. Buraya site adresi yazdıktan sonra ekle düğmesine basarsanız uygulama sadece eklediğiniz  siteler üzerinde çalışacaktır. Yeni bir site eklemek isterseniz yukarıda işaretlediğimiz belirli siteler seçeneğinin altına yeni sayfa  ekle seçeneği ve eklediğimiz sayfaları gösteren bir alan oluşuyor. İstediğiniz değişikliği oradan yapabilmeniz mümkün.


Sesli Dinle

Yorumlar

Yorum mevcut değil.