Yazılarda Ara

PONTES MEDİA DOWNLOADER: İNDİRMELER BAŞLASIN!

Toplam Okunma: 193

Teşekkür

Bu ayki yazıya başlamadan önce, 76. Sayımızda yazdığım
GOOGLE CHROME İÇİN BİRKAÇ EKLENTİ
yazısına gönderdiği yorum için, Ferhat Bakıroğlu’na teşekkür etmek istiyorum.Hatırlanacak olursa, orada Google Çeviri, Zenmade VPN ve print Friendly & PDF eklentilerini anlatmıştım. Ferhat Bakıroğlu ise, Chrome üzerinde herhangi bir eklentiye menülerden tıklamak yerine, kısayol tuşları atayabileceğimizi yazdı. Aşağıya da yorumunu, noktasına virgülüne dokunmadan bırakıyorum.

Çeviri eklentisi, seçilen metnin altında ufak bir "Çevir" butonu çıkmasını sağlıyor. Normal koşulda metnin seçilmiş olması, eklentinin açılmasıyla çeviri yapması için yeterli ancak ekran okuyucularının metin seçme yöntemiyle bilgisayarın metin seçme yöntemi farklı. Örnek olarak NVDA kullanırken bir metni fare ile seçtiğimde ve Kontrol C ile kopyaladığımda "seçim yok" hatasını alıyorum. Çeviri eklentisi de bilgisayarın standart seçim yöntemini baz alıyor.
Ek olarak uzantılara eklenebilecek klavye kısayollarıyla uzantıları etkinleştirmek çok daha pratik. İlgili ayarlara şu Chrome iç bağlantısından ulaşılabilir
chrome://extensions/shortcuts

Bu bilgilendirici yorum için tekrar teşekkür ediyor, hep birlikte sahip olduğumuz bilgileri arttırmak için, daha çok paylaşmamızı diliyorum. Hadi şimdi bu ayki konuya geçelim.

Nedir Bu Pontes Media Downloader?

Son zamanlarda mail gruplarını takip ediyorsanız, sürekli Youtube üzerinden video indirme ile ilgili sorular ya da sorunlar paylaşıldığını fark etmiş olmalısınız. Pontes Media Downloader ise tam da bu sorunları sıfırlayan ücretsiz bir program. Program aynı zamanda Soundcloud gibi farklı medya platformlarından da indirmeleri destekliyor.

Programın arayüzü oldukça basit, aynı zamanda kısayol tuşları ile de istediğimiz alana hızlıca ulaşabiliyoruz. Ek olarak program, adres çubuğundan seçtiğimiz linki de direkt olarak kendi link girme alanına kopyalıyor. Bununla birlikte indirmek istediklerimizin formatını da değiştirebiliyoruz. Bu sayede video dosyalarını mp3 haline getirerek daha az yer kaplamalarını sağlayabiliriz. Ya da siz hangi formata çevirmek isterseniz, fark etmez.

İndirme ve Yükleme

İlk önce programı indirmek için,
http://www.pontes.ro/en/scripts/
adresine girelim. Daha sonra birkez 4’e basarak, “Pontes Media Downloader, a simple media downloader” başlığına gelip, bir kez tab yapalım. Şimdi büyük olasılıkla ekran okuyucumuz bize, “Download Pontes Media Downloader v3 for Windows Link” diyecektir. Oraya tıklayıp, programı bilgisayarımıza indirelim.

Program kurulumu, standart bir program kurulumu ile aynı. Next, next, install… sadece eğer isterseniz, masa üstüne kısayol  oluşturmasını iptal edebilir ya da yükleme bitince açılmasını kapatabilirsiniz. Bunun için (Create a desktop shortcut) seçeneğinin onay kutusunun işaretini  kaldırmanız yeterli. Bu da yanlış hatırlamıyorsam bir kere next dedikten sonra çıkıyordu.

Kullanım

İlk önce ister programı açalım, ister Youtube’tan indirmek istediğimiz linki alalım, hiç fark etmez. Önce linki alalım. Bunun için yüklemek istediğimiz videoya tıklayıp, videoyu açalım. Veya indirmek istediğimiz kişinin kanalına ya da oynatma listesine tıkladıktan sonra, adres çubuğundan linki kopyalayalım.

Daha sonra program açıksa alt+tab ile program penceresine gelelim; açık değilse de masaüstünden programın kısayoluna tıklayalım.
not: ben kurulumda masaüstünde kısayol oluşturduğunuzu varsaydım. Eğer oluşturmadıysanız, başlata “pontes” yazabilir, yerel disk c’de programlar x86 klasöründe, Pontes Tools klasöründeki Pontes Media Downloader klasörüne tıkladıktan sonra, Pontes Media Downloader.exe dosyasına tıklayarak da açabilirsiniz.

Programı açtıktan sonra, tab ile dolaştığınızda panoya kopyalanmış olan şeyin, link girme alanında olduğunu göreceksiniz. Bu bence keyifli bir özellik, ama güvenmezseniz de kendiniz el ile orayı silip linki yapıştırabilirsiniz. Ben başlarda denemek için böyle yapıyordum.

Programı, tab tuşu ile kullansak da daha iyi yollar var. Şimdi programdaki temel kısayollardan bahsedeceğim:

ctrl+l: link yapıştıracağımız alana gider.

ctrl+d: linkini kopyaladığımız öğeyi indirmeye başlar.

ctrl+z: aktif indirmeyi durdurur.

ctrl+n: linki kopyaladıktan sonra, dosyayı hangi formatta indirmek istediğimizi seçtiğimiz alana gelir.
buraya bir not: daha öncekilerde seçtiğimiz format, bir sonraki indirme için de geçerli olur. Biz değiştirmediğimiz sürece format aynı kalır. Örneğin yetmiş sekiz indirme önce m4a seçtiysek, 79. İndirmede de hala dosyalarımız m4a şeklinde inmeye devam eder. Ancak biz 79. İndirmemizde mp4 seçersek, tekrar biz değiştirene kadar dosyalarımız mp4 şeklinde inmeye devam edecektir.

ctrl+s: durum çubuğuna odaklanır. Burada eğer “Idle” diyorsa, hiçbir işlem yapmıyordur. Eğer bir şeyler indirmeye başladıysak, ve bi süre sonra bu tuşa bastığımızda “Status bar: Idle” mesajını duyduysak, muhtemelen indirme işlemi bitmiştir.

ctrl+k: kısayol listesini açar. Burası tablo şeklinde bir yer. İlk sütunda kısayol adı, ikinci sütunda ingilizce olarak kısayolun yaptığı işlem belirtiliyor. Sütunlar arasında da ctrl+sağ sol oklarla dolaşabiliriz.

Ctrl+e: Programın varsayılan indirilenler klasörüne gider. Bu da belgeler içerisinde Pontes Media Downloader klasörü olmaktadır.

Şimdi programı açmıştık. Muhtemelen program zaten bizi otomatik olarak linki gireceğimiz alana attı. Atmadıysa ctrl+l yapıp, o alana gelelim ve daha önceden panoya kopyaladığımız linki yapıştıralım.

Linkimiz de tamam, sırada format seçim ekranı var. Bunun için ister tab tuşu ile hareket edip “target format” alanına gelelim, istersek de ctrl+n yapalım. İkisi de aynı yere çıkacak. Burada istediğimiz formatı seçelim. Başta söylediklerini anlamazsanız sorun değil, zaten satırın sonunda formatı .mp3, .m4a, .mp4 şeklinde söyleyecek. Bunu da seçtikten sonra, ctrl d veya tab ya da shift tab ile dolaşarak download’ı bulup tıklayalım. Artık indirme başladı, hadi bakalım.

Çoklu indirmelerde ise, linki kopyaladığınız anda yeni bir pencerecik açılıyor. Burada tekli indirmeye ek olarak bir tablo çıkıyor, ve o tablo içinden seçimlerinizi yapabiliyorsunuz. Eğer hepsini indirmek istiyorsanız, bir kez tab yapıp “select all” onay kutusunu işaretliyorsunuz. Sanırım bu alan da zaten varsayılan olarak işaretli. Daha sonra ctrl+d ile ya da tab tuşu ile download yapabilirsiniz.

İndirmeyi başlattıktan sonra, haliyle indirmelerin durumunu kontrol etmek isteyeceksiniz. Bunun için aslında program bildirim çubuğunda uyarı gösteriyor, ses çalıyor. Ancak bu benim için sinir bozucu. Sizin için durum nasıl olur bilemem, ben hem ses çalmasını, hem de bildirim çubuğunda bildirim göstermesini kapattım. Bunu da şu şekilde yaptım:

Ctrl+o yapıp programın options bölümüne girdim.

İki kere ctrl+tab yapıp, “sounds and notifications” alanına geldim.

Bir kere tab yapıp, “show program notifications” onay kutusunun işaretini kaldırdım. Bu, programın bildirim çubuğunda bildirim göstermesini engelliyor.

Tekrar tab yapıp, “play sound notifications” onay kutusunun işaretini kaldırdım. Bu da programın, indirdikçe ses çalmasını sağlıyor.

Son olarak bir kez daha tab yapıp, “save settings” düğmesine tıkladım ve işlem tamamlandı.

Program varsayılan olarak indirilen dosyaları, belgelerin içinde Pontes Media Downloader klasöründe tutuyor. Ve eğer bir playlist ya da kanal indirdiyseniz, o videolar için bir klasör açıp, videoları o klasöre indiriyor. Bu ayarı, ctrl+o yaparak seçenekler içinde değiştirebilirsiniz. Ctrl+o yapıp iki kez tab yapın, “select”e tıklayın. Bundan sonrası zaten klasik gözatma penceresi.

Uzunuyla kısasıyla, eksiğiyle gediğiyle bir program tanıtımının sonuna daha geldik. Bir sonraki yazıya kadar görüşmek üzere diyor ve huzurlarınızdan ayrılıyorum. Ek olarak, sorularınız olursa mail adresimden, sitemizin yorum bölümünden sorabileceğinizi hatırlatıyor; sorularınızın yanı sıra isteklerinizi ya da bilgilerinizi de almaktan mutlu olacağımı ifade ediyorum.


Sesli Dinle

Yorumlar

Yorum mevcut değil.