Yazılarda Ara

METRODAKİ ANONS

Toplam Okunma: 103

Üsküdar - Çekmeköy Metro İstasyonu’nda belli aralıklarla şu anons dönüyor: “Engelli, yaşlı, hamile, bebek arabalı ve bagajı bulunan  yolcularımızın asansörleri kullanmaları önemle rica olunur.” Diğer tüm yolcular ve görevli personel bu anonsu dikkate aldıklarından olsa gerek, metroya her binişimde vatandaşlar ve görevliler tarafından kolumdan tutularak asansöre doğru çekiştiriliyorum. Kimse, benim tercihimi ve neye ihtiyacım olup olmadığını sormuyor. Hem niye sorsunlar ki. Anons gayet açık ve net. Asansörleri kullanmam rica ediliyor, hem de önemle.

Peki, ya ben merdiveni kullanmak istiyorsam? Merdiven kullanmak, yolculuğum için daha konforluysa? Asansörü kullandığımda gideceğim yere daha geç ulaşıyorsam, Asansöre binmeyi sevmiyorsam ya da asansör fobim varsa ne olacak?

Kimi zaman moralimi bozmamak için metroya binmemeyi tercih ediyorum. Çünkü biliyorum ki yine sinir bozucu bir durumla karşılaşacağım.

Geçenlerde yine metroya bindim. Turnikelerden geçer geçmez, güvenlik görevlisi olduğunu tahmin ettiğim biri, başka birine: “Şunu, asansöre bindir” diye talimat verdi. Ben daha birkaç metre yürümeden, biri koluma yapıştı ve durdurdu. “Ne oluyor, niye tuttunuz kolumu?” dediğimde, bana, “Seni asansöre götürüyorum” dedi. Ben de şaşkın bir ifadeyle, “Neden?” diye sorduğumda, “Senin için daha rahat” dedi. Bakın işte anonsun insanlar üzerinde yarattığı etkiye. Yine kan beynime sıçradı ve, “Nerden biliyorsun?” diye sorup kolumu sımsıkı tutulu ellerden zorla kurtardım ve yoluma devam ettim. Eve dönünceye kadar sinirden kendime gelemedim.

Bu anonsu, “Engelli, yaşlı, hamile, bebek arabalı ve bagajı bulunan yolcularımıza asansörleri kullanmada öncelik gösterdiğiniz için teşekkür ederiz” şeklinde düzenlemek neden akıllarına gelmez, çok merak ediyorum doğrusu. Acaba bizim merdiven çıkıp inemeyeceğimizi, düşeceğimizi, yorulacağımızı mı düşünüyorlar? Tabii ki merdiven kullanmada zorlananlar da vardır ama bunu öğrenmenin yönteminin tercihimizi sormak olduğu neden bilinmez sizce?


Sesli Dinle

Yorumlar

Yorum mevcut değil.