Yazılarda Ara

GÜZEL BİR EDEBİ DÜŞ: 'ÖTEKİ' KADINLARIN EDEBİYATI

Toplam Okunma: 83

Engelli Kadın Derneği, UN Women, Mobility International USA ve Kadın Dayanışma Vakfı’nın düzenlediği WILD Turkey _ Bağımsız Yaşam Hakkımız eğitimine giderken başta sadece hayatımın ilk tek başına seyahatini gerçekleştireceğim için heyecanlıydım ve hiç tahmin etmemiştim eğitimin sonunda değişimler yaşayacağımı, şahane şeyler öğreneceğimi, bu kadar güzel tanışıklıklar yaşayacağımı, eğitimin daha çok şey üretme isteğime ve canım Meral ile tarihe böyle bir iz bırakmaya vesile olacağını…

Eğitimde tanıdığım her kadın, cesareti hatırlattı bana, ‘kanatlarım kocaman, niye uçmuyorum ki tek tek her bir bulutun yamacına?’ dedirtti yeniden. Bugüne kadar hep başka hikayelerin ve hatta tek bir rengin göğünü arşınlamıştım, eğitimin sonunda niye sınırlayayım ki kendimi, şu sonsuz semada istediğim buluta, kuşa, yıldıza takılırım dedim. Kime ne seviyorsam sınırsızlığı ve uçmayı?

Eğitimde Meral Sözen ile yan yana oturmamız ise vallahi de sadece tesadüf değil. Çünkü oradaki bir aradalık güzel bir kız kardeşliğe dönüştü ve birkaç ay sonra edebi bir düş kurmaya başladık. İşte ‘Öteki’ Kadınların Edebiyatı o düşün adı ve nihayetinde dijital kitap olarak bir öz-yayıncılık platformunda yayınlandı.

İki kere çağrı metni yayınladık ve şiir, öykü, deneme gibi farklı türlerde katkı aldık. Kimliği, bedeni, yönelimi nedeniyle öteki hissettirilen kadınlara ‘haydi eteğimizdeki taşları dökelim!’ dedik ve bu çok sevdiğimiz e-kitabı yayınladık.

Tabii ben yazı toplama sürecinde bazen hayal kırıklığı yaşıyordum ama aslında her şey olması gerektiği gibiydi. Çünkü Meral’in de dediği gibi trendler çağında “öteki” işler yapıyorduk ve bunun sevilmemesi ya da dikkate alınmaması şaşırtıcı değildi. Bu arada bu bizi daha çok motive etti ve ikinci kitap için de kolları sıvayalım dedik.

‘Öteki’ Kadınların Edebiyatı, farklı isimlerin katkısıyla okuması çok keyifli bir e-kitap oldu. Öyle çok sevdik ki yazıları, Karantina Günlerinde ‘Öteki’ Kadınların Edebiyatı adlı wordpress hesabımızda da yayınlamaya başladık. Ben kitabı indirebilmeniz için hem sitenin linkini hem de takip edebilmeniz için wordpress hesabının bağlantısını yazının sonuna bırakıyorum.

Okurken keyif alacağınıza eminim, iyi okumalar diliyorum ve şimdiden kalemlerinizi hazır tutmanızı öneriyorum. Çünkü her an ikinci kez ‘biz de varız’ demek için demir alabiliriz.

Dijital kitabı indirmek için:

Wordpress hesabımız:


Sesli Dinle

Yorumlar

Yorum mevcut değil.