Yazılarda Ara

GOOGLE GRUPLARINDA KONU ARAMA

Herkese selamlar. Bu ay, uzun süredir gözüme çarpan bir konu hakkında yazmak istedim. Çoğumuz çeşitli grupları takip ediyor, bilgi alıyor veya sorunlarımızı yazıp çözümler oluşturuyoruz. Fakat çoğu zaman, daha önce açılmış bir konunun tekrar açıldığını görüyoruz. Bu, hem konularda karmaşıklığa hem gereksiz meşguliyete hem de grupta paylaşım yapan insanların enerjilerinin düşmesine yol açıyor. Gelin, bu ay hep birlikte gruplarda daha önce açılmış bir konuyu nasıl bulabileceğimize bakalım, ve bu karmaşıklığı ortadan kaldıralım.

İlk önce, https://groups.google.com/ adresine girelim. Eğer gmail oturumumuzu açtıysak, Google Gruplar’ın ana sayfası açılacak. Burada, siteye ait çeşitli kısa yol tuşlarını kullanabiliriz. “Gruplarım” alanına gitmek için ilk önce JAWS’ta “insert z” ile, NVDA’da “insert boşluk” ile sanal dolaşımı kapatalım. Daha sonra sırayla “g” ve “m” harflerine basalım. Burada, üye olduğumuz grupları görebiliriz. İki kere “h” harfine basıp “Gruplarım” başlığına gelelim. Artık  “aşağı ok” ile gruplar arasında dolaşabilir, “enter” veya “boşluk” tuşu ile de gruplarımızı açabiliriz.

Seçtiğimiz grubu açtıktan sonra,  “ctrl+home” tuşlarına basıp sayfanın en başına gelelim. Daha sonra, bir kez “e” harfine basarak, yazı alanına gelip burada, arayacağımız konunun sözcüklerini yazalım. Örneğin, “erişilebilir televizyon”, “JAWS”, “NVDA 2019.3”, vs.…

Son olarak, arayacağımız sözcükleri yazdıktan ve “enter” yaptıktan sonra, bir kez “l” harfine basarak, aramamızla ilgili sonuçların listelendiği alana gelelim. Artık buradan, istediğimiz konu başlığına tıklayabilir ve başlıkları görüntüleyebiliriz.

Hep birlikte; daha özgür, erişilebilir ve faydalı bilgiler paylaşmak dileklerimle

 


Sesli Dinle

Yorumlar

Yorum mevcut değil.