Yazılarda Ara

Biraz Ondan, Biraz Bundan, Biraz Şundan

Toplam Okunma: 88

Bu ay kafamda net bir fikir olmadığı için ve zamanım kısıtlı olduğundan biraz işinize yarayacak, yazması zor olmayan ve dağınık bilgilerden bir yazı oluşturmak istedim. Faydalı olacağını umarak yazıya başlıyorum.

 

“Bu bilgisayar” öğesine daha kolay erişmek:

 • Herhangi bir klasör üzerinde “alt f” ve ardından “a” tuşuna basarak klasör seçeneklerini açın. Klasör seçenekleri açıldığında Karşınıza çıkan ilk seçenek “Aşağıdakileri yapmak için Dosya Gezginini aç” olmalı. Duyamadıysanız emin olmak için “tap” ve “shift tap” yaparak  seçenekle ilgili mesajı tekrar duyabilirsiniz. Varsayılan olarak hızlı erişim seçili olmalı, bir “aşağı ok” yaparak “bu bilgisayar” üzerine gelin. Ardından “alt u” yaparak “uygula” seçeneğini etkinleştirin.
 • Bu ayar yapıldığında “windows e” tuşu yaptığınız her alanda “bu bilgisayar” yani eskiden “bilgisayarım” olarak bildiğimiz alan açılacaktır. Bu yereldisklerinize, belgelerinize, indirilenler klasörünüze ve “bilgisayarım” içerisinde olan klasörlere rahat ve hızlı erişmenizi sağlayacaktır.

 

Diskte alan açma

 • “Hazırda beklet” seçeneğini kullanıyor musunuz? Kullanmıyorsanız, bu seçeneği devre dışı bırakmak, diskinizde alan açmak için yapılabilecek mantıklı bir hareket olabilir.
 • Bunu yapmak için “windows x” tuşuna basın, “yukarı ok” ile ilerleyerek “windows powershell, yönetici” seçeneğini bulup “enter” ile etkinleştirin. “powercfg -h off” tırnak içerisinde yazılı kodları tırnakları dahil etmeden kopyalayın ve “powershell” penceresine gidin. “control v” yapın, ardından “enter” tuşuyla yapıştırdığınız kodu etkinleştirin. Herhangi bir hata mesajı almadığınız durumda, “bilgisayarı kapat” penceresine gelip “hazırda beklet” seçeneğinin kaybolup kaybolmadığına bakabilirsiniz. “Hazırda beklet” seçeneğini hala görüyorsanız, bilgisayarı yeniden başlatıp tekrar kontrol edin.
 • Daha fazla alan açmak için disk temizlemeyi de kullanalım.
 • “Başlat” menüsü arama alanına “disk temizleme” yazın ve “enter” ile uygulamanın açılmasını sağlayın. Varsayılan olarak yerel disk c seçiliyse, “tamam” tuşuna basın. Ve bir süre bekleyerek bilgisayarın temizleyebileceği alanı hesaplamasını bekleyin. Geri dönüşüm kutusu ve Windows’un kendi silebileceği alanların bir listesi karşınıza çıkacak. “aşağı ok” tuşuna basarak, silmek istemediğiniz şeylerin işaretini kaldırın, silmek istediklerinizi de işaretleyin ve “tamam” tuşuna basın. Not: Burada sadece “indirilenler” diye bir seçenek karşınıza çıkarsa, işaretlemeyin, bilgisayarınızın “indirilenler” klasörünün temizlenmesini istemezsiniz. Uyarıldınız! “Tamam” ve ardından “dosyayı temizle” seçeneğini etkinleştirin.
 • Ek olarak   Windows 10 bir sürü güncelleme dosyası biriktiriyor ve genelde silmiyor, onları silerek de çok güzel bir alan kazanabilirsiniz.
 • Tekrar disk temizlemeyi açın, “yereldisk c” seçiliyse, “tamam” seçeneğini seçerek tekrar “disk temizleme” penceresine ulaşın. “Sistem dosyalarını temizle” seçeneğine tıklayın ve Windows’un tarama yapmasını bekleyin. Not: Disk seçme alanı karşınıza tekrar çıkabilir, “yereldisk c” yine seçili olacaktır ve “tamam” seçeneğini seçmeniz, taramayı başlatacaktır.
 • Ben bu alanda teslim iyileştirme dosyalarını özellikle işaretleyip silmenizi öneriyorum. Windows sık sık günceleme yapıyor ve çok fazla çöp dosya oluşuyor. Geçen gün 3 GB temizlik yaptı bu seçenekle Windows. Bilgi olarak yazmış olayım,  Windows’un kendi özelliği ve güvenle kullanabilirsiniz. İndirilenleri silmemeye dikkat edin yeter.

 

Sesle ilgili ufak kısayollar oluşturma:

 • Ses karıştırıcısı ve ses denetim masası olarak bildiğimiz ayarlara daha rahat ulaşabilmek için masa üstünde kısayollar oluşturdum. Eğer işinize yarayan sık kullandığınız ayarlar ise, siz de bunu yapabilirsiniz.
 • Masa üstüne gidin, önce “control boşluk” yapın,  sonra “application” tuşu ya da “shift f10” yaparak “içerik” menüsünü açın. Ardından, “y” ve sonra “k” tuşlarına basarak kısayol oluşturma alanına ulaşın.
 • “Tap” ile dolaşarak Öğe konumunu yazın alanına  ulaşın ve Ses denetim masası kısayolu oluşturmak için alana “C:\Windows\System32\mmsys.cpl”, ses karıştırıcısını kısayol olarak oluşturmak için ise alana “C:\Windows\System32\SndVol.exe” yazın. Ben rahat olması için “kopyala, yapıştır” yapmanızı öneririm. Uyarı: Tırnaklar yine kopyalanmayacak.

 

Tuşa kısayol atama:

 • Masa üstünde kısayol olarak bulunan uygulamalara daha hızlı erişmek için onlara kısayol atayabilirsiniz.
 • Klavye Kısayolu oluşturmak istediğiniz masaüstü kısayolunun üstüne gelin, ve “alt enter” yaparak “özellikler” penceresinin açılmasını sağlayın. “Control tap” ile kısayol sekmesine ulaşın ve “tap” ile kısayol tuşu dediği alana gelin. Burada istediğiniz tuş kombinasyonuna basın ve ardından “enter” yaparak yaptığınız ayarın kaydedilmesini sağlayın.

Bu aylık benden bu kadar, Nisan ayında görüşmek üzere.


Sesli Dinle

Yorumlar

Yorum mevcut değil.