Toplam Okunma 89

2022 yılından herkese merhabalar. Bu ayki yazımda geçenlerde yaşadığım bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Arkadaşımla işyerinden çıkıp otobüse bindik. Koltuklarımıza oturup sohbet etmeye başladık. Oradan buradan konuşuyorduk. Yolculardan birisi arkadaşıma ne zaman kör olduğumu sordu. Tabii yine muhatap biz değildik. Sorunun bana sorulması gerekirken yine yok sayılıp yanımdaki kişiye sorulmuş olması ilk defa yaşadığım bir olay değildi. Bu tür durumlarla her zaman karşılaştığımız için hiç tuhaf karşılamadım bu tavrını. Arkadaşım, kişiye soruyu bana sorması gerektiğini söylediyse de boşuna ağzını yormuştu. Amca hiç umursamadan yine arkadaşıma sordu. Bunun üzerine arkadaşım da yolcuya: “Hayırdır amca, bu seni niye bu kadar ilgilendirdi?" dedi. Ben devreye girip neyi öğrenmek istediğini bana sorması gerektiğini söyledim. Merakını gidermek istedi ki galiba bu sefer bana sordu. “Anadan mı, sonradan mı?” dedi. Soruyu duyunca birden gülmeye başladım. “Doğuştan mı, sonradan mı?” diye sorarlardı bu soruyu hep. Öyle sorunca birden çok komik geldi bana. Ben de “Neyi soruyorsun?” dedim. Tabii ki ne sorduğunu biliyordum ama bana değil de arkadaşıma sorduğu için özellikle bana sorsun diye anlamazlıktan geldim. Ne sormak istediğini merak ettiğim için “Sonradan” dedim. Bunu duyunca çok sevindi. “Anadan” deseymişim gözlerimin açılma şansı yokmuş. Birini tavsiye etti bana. Mutlaka gitmem gerektiğini söyledi. “Herkesin gözünü açıyor, dış devletten bile ona geliyorlar gözlerini açtırmak için.” “Doktor mu bu kişi?” dedim. “Evet” dedi. “Tamam” deseydim adresini falan verecekti.

Benimle konuşması bitince, bu sefer karşısında oturan yolcuyla konuşmaya başladı. Bizleri cin bastığı için gözlerimiz sonradan kör oluyormuş. Doğrusu cin çarpmasıdır ama amca “cin bastığı” dediği için aynısını yazdım. Ben amcaya o tür batıl inançlara inanmadığımı söyledim ve neden kör olduğumu anlatmaya başladım. Alışkanlık olsa gerek yine nazik bir şekilde anlatmaya çalıştım. Onun önerdiği kişiye gitseydim gözlerim açılacakmış. Böyle bir yöntemi istemediğimi kendisine uygun bir şekilde anlattım.

Oysaki arkadaşım çok öncesinde bunun o kişiyi neden bu kadar ilgilendirdiğini söylemişti. Orada ben daha hiç bir şey söylemeyebilirdim. Kişiyi muhatap almak zorunda değildim. Bu tür safsatalara inanmasın diye açıklama yapmak istedim. Bazen de bu soruları duymazlıktan gelmek daha iyi oluyor. Boş yere kendimi yormamış oluyorum. Arkadaşım o kadar şaşırdı ki amcanın bana sorduğu soruya anlatamam. Bu tür sorularla her zaman karşılaştığımızı bilmiyormuş. “Bunlar en basiti. Sordukları o kadar saçma sapan soru var ki duysan çok şaşırırsın” dedim.

Bu tür soruları hemen hemen her yerde duyduğumuz için etkilendiğimi söyleyemeyeceğim. Beni soruların sorulması değil ama açıklama yapma kısmı çok yoruyor. Körlüğün bir eksiklik değil, yeti farklılığı olduğunu anlattığımızda, gerçekten ne demek istediğimizi anlayan çok az insana rastlayabiliyoruz. Geri kalan kişilerle sürekli tedavi kısmını konuşmak zorunda kalıyoruz. Bakalım ben gözlerimin tedavi edilmesini istiyor muyum? Onlara bunu söylediğimde de “Ben iyilik olsun diye söyledim” diyorlar. Sanki ben o kişiden böyle bir konuda iyilik yapmasını istemişim gibi söylediklerini reddedince bir de suçlu oluyoruz.

Ben bu soruya yeni yıldan birkaç gün önce maruz kaldım. Hiçbir şey değişmeyecek gibi görünüyorsa da umarım 2022 yılından itibaren artık bu sorularla ya da kişilerle karşılaşmayız. Biliyorum benimki bir hayal ama zaten biz dememiş miydik “Hayaller, yaklaşmakta olan gerçeklerin gölgeleridir.”


Sesli Dinle

Yorumlar

Bu yazı için henüz yorum yok.