Yazılarda Ara

EEEH DERGİ BANA NELER ÖĞRETTİ

2013 senesinde Ankara’ya gelene kadar, sesli dergilerden, yalnızca İzmir’deki Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı’nın yayınlamakta olduğu Arkadaş Dergisi’nden haberdardım. Ankara’ya gelince, Türkiye’nin en köklü sesli dergisi olan Altı Noktanın Sesi Dergisi ile tanıştım. Yazı hayatıma da bu dergide başladım zaten. EEEH Dergi’yi tanımam biraz geç oldu ama bu dergide daha önce takip ettiğim sesli dergilerden farklı bir şeyler bulunduğunu hemen fark ettim. Gerek hazırlanış tarzı gerek muhtevası ile bu dergi ötekilerden çok farklıydı.

2017 senesinin Ağustos ayında dergiye üye olup sayılarını sondan başa doğru dinlemeye başladım. Yazılan yazılar, paylaşılan yaşanmışlıklar, çözüm bekleyen sorunlar... Lafı fazla uzatmadan, EEEH Dergi’nin bana neler öğrettiği kısmına geçeyim isterseniz.

EEEH Dergi bana öncelikle hayatta birçok şeyin üstesinden gelemeyişimin kendi beceriksizliğimden ziyade, o şeylerin yeterince erişilebilir olmamasından kaynaklandığını öğretti… Mesela sayısal alanlarda başarısız olan tek körün ben olmadığımı öğrendim. Beni en çok şaşırtan ve sevindiren de bu oldu zaten. Demek matematiğimin zayıf olması, benim tembelliğimden ya da gerizekalılığımdan ileri gelmiyordu. EEEH Dergi bana görünmezlik mevhumunu öğretti mesela. Yaşadığım birçok şeyin hiç de masum olmadığını ve her ne kadar gereğince uygulayamasam da bunlara karşı koyma yöntemlerini bana EEEH Dergi öğretti. Bir de tıpkı matematik meselesinde olduğu gibi birçoğumuzun başına gelen kimi hadiselerin birbirinin tıpatıp aynısı olduğu da EEEH Dergi’den öğrendiklerim arasında. Sonra benim yaşanmışlıklarımın da diğer kör arkadaşlarıma yol gösterici olabileceğini düşündüm ve ben de klavyenin başına oturup EEEH Dergi’ye bir yazı yazmaya karar verdim. Sandığımın aksine yazılarım öyle hemen yayınlanmadı. İlkeli dergicilik anlayışını, imla kaidelerine uygun yazı yazmayı, Edebiyat mezunu olduğum halde yeni bir cümleye başlarken başına büyük harf koymayı bana EEEH Dergi öğretti. Sonra ben de dergide yayınladığım dört yazı ile kendi yaşanmışlıklarım üzerinden diğer kör arkadaşlara kılavuzluk yapmaya çalıştım fakat tüm bunların hepsinden mühimi EEEH Dergi bana, bizlere dayatılan hayattan başka bir hayatın da var olduğunu öğretti


Sesli Dinle

Yorumlar

Yorum mevcut değil.