Yazılarda Ara

6. Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali Gönüllüleri

6. Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali Gönüllüleri Hakkında

E-posta Adresi:

6. Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali Gönüllüleri Tarafından Yazılan Yazılar


Daha önce çok fazla görme engelli arkadaşım olmamıştı. O insanların engeline, “şişmanlık, zayıflık” gibi bir özellik değilmiş gibi davranılmasının çok yanlış olduğunu daha önceden de düşünüyordum fakat festivalde bunun daha çok farkına vardım ve herkes için engelsiz bir hayatın mümkün olduğunu ve herkesin de bunun için elini taşın altına koyması gerektiğini düşünmeye başladım. Çünkü festivalde görev aldığım ilk dakikalardan itibaren çok farklı duygular hissettim. 

 


Festivalde cumartesi günü tam gün boyunca yemek standında görev aldım. Gün boyunca pek çok konuda hayatımda ilkler yaşadığımı söyleyebilirim. Sonrasında da hem benimle birlikte görev alan arkadaşımla hem de festivale katılmayan arkadaşlarım ve Adana’daki ailemle festival hakkında konuşurken düşünce ve kazanımlarımı yeniden değerlendirme imkanı buldum.


Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali, çok kısa süre içinde bulunmuş olmama rağmen benim için güzel bir deneyim oldu. Bakış açımı değiştirdi. Dahası bu festivalde tanıştığım insanlar bir ölçüde zihnimi açtı diyebilirim. Çok  yardım sağlayabilirim sanarak gittiğim 4 saat içinde, yardıma ihtiyacı olan çok az insanla karşılaştım. Otobüs durağından aldığım 3 katılımcı benden sadece yön konusunda destek olmamı istedi, bu; daha önceden küçümsediğim bir durum olmasından değil, kendimin bu kadar kolay yapamayacağımı düşünmemden kaynaklı.


Küçüklüğümden beri, insanda bir eksiklik varsa mutsuz olur, yapmak istediği şeyleri yapamaz gibi düşüncelerim vardı. Son dönemde bu düşüncelerim değişmeye başlamıştı. Hayatımda görmediğim kadar görme engelli insan görmüş, daha önce hiç konuşmamışken konuşma fırsatı elde etmiş oldum. İlk olarak görme engellilerin de katılmış olduğu sertifika programında daha sonra da Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali’nde gönüllü olarak bulundum. Beni böyle organizasyonların çok etkilediği, hayatıma farkındalık getirdiği sonucuna vardım.


Ekim ayında gerçekleştirmiş olduğumuz Beyaz Baston Festivali, benim için çok farklı bir deneyim oldu. Günlük  hayatımda, görme engelli bireylerle bu kadar iletişime geçme fırsatı bulamıyordum. Festival sayesinde görme engelli bireylerle iletişime geçme şansım oldu ve onlarla empati kurmak için bana bir fırsat doğdu. Festival ile ilgili görüşlerimden bahsedecek olursam, gerçekten çok eğlenceli, öğretici ve güzel bir festivaldi. Ben festival boyunca kişisel bakım standında görevliydim.


“Her yıl Ekim’de Boğaziçi’nde festival festival festival” sesleriyle başlayan Beyaz Baston Festivali, benim için hayatımda yaşadığım en farklı ve güzel deneyimlerden biriydi. Festivalin içeriği hakkında bilgim olsa da, festivale katılana kadar bu kadar güzel bir ortam oluşacağını düşünmemiştim. Festival hep çok eğlenceli geçti hem de birçok alanda bilgi sahibi olmamı sağladı.


“Ne sınıflandır ne sınırlandır!” ifadesinin benim için ne kadar etkileyici olduğunu dile getirmeliyim öncelikle. Bir slogan ne kadar derin olabilirse, o kadar derin ve kapsayıcı… Festivalin maalesef Güney’deki kısmında yer alamadım, akşam konferans kısmında görevliydim. Güney’e gelebilseydim çok daha farklı bir tecrübe yaşayabilirdim biliyorum ama akşam konferans sırasındaki tecrübelerim de benim için çok değerliydi.


Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali benim için çok güzel bir deneyim oldu. Kendi içimde aşmadığım bazı duyguları fark etmemi sağladı. Bazı şeyleri, derste en iyisini yapacağımı zannederek hayal ediyordum fakat pratikte öyle olmadığını gördüm. İlişkiler ancak ilişki kuruldukça gelişiyor, bunu daha iyi anladım ve insan kendini başka bir insanla beraberken daha iyi anlıyor. 

 

***